BiyolojiDoğa ve Çevreİklim DeğişimiKimyaTeknoloji HaberVideobilim

Audi Bitkilerden İlk Sentetik Benzini Üretmeyi Başardı

e-benzin audi

Audi’nin birkaç hafta önce duyurduğu hava ve karbondioksit kullanarak sentetik dizel üretmesinin ardından , şimdi de Audi petrol kullanmadan bitkilerden tümüyle sentetik benzin üretmeyi başardı. “e-benzin” adı verilen benzin Audi’nin proje ortağı Fransız Global Biyoenerji tarafından üretildi.

2014’ün sonlarına doğru Global Bioenergies mısır kökenli biyokütle glukozları kullanarak izo-bütan elde etmek için bir fermentasyon ünitesi kurdu. İzobütan gazı petrokimya endüstrisinde kullanılan plastik ,yakıt vb. pek çok alanda kullanılabilen bir rafine ürünü.

e-benzin tesisi

Sonraki adımda ise maddeyi saflaştırmak ve olgunlaştırma sağlanıyor. Bu sayede basınç altında sıvı olarak depolanıyor. Bununda bir kısmı Almanya’ya yollanarak iso-oktan yakıtına çevrilerek 100 oktan saf benzin elde ediliyor.

“Benim için bu tarihi bir an, bitkilerden ilk kez gerçek benzin üretildi,” Global Bioenergies CEO’su Marc Delcourt.

Normalde izo-oktan benzinin kalitesini arttırmak için kullanılan bir katkı olsa da doğrudan da kullanılabiliyor. Audi’nin iddiasına göre bu yakıt sülfür ve benzen içermediğinden temiz bir yanma sağlıyor. Ayrıca yüksek oktanlı olması sayesinde motorlar daha yüksek sıkıştırma oranı oluşturarak daha verimli çalışıyor.

Audi bu yakıt bileşimini motorlarda deneyerek sonra araçlarda deneyecek. Delcourt  yakıtın tüketiciye yakında ulaşabileceğini belirtiyor.

Şirket bir sonraki aşamada 10 kat daha büyük bir fabrika inşa ederek , 2016’da yılda 100 ton izooktan ve yüksek saflıkta izobütan üretmeyi planlıyor.

havayakıtı

Sadece Hava ve Karbondioksitten Dizel Yakıtı da Üretti 

E-dizel adı verilen yani ekolojik dizel denilen bu yakıtı oldukça çevreci bir şekilde üretiyor. Rüzgar, güneş ve hidroenerji kullanarak sudan tersinebilir elektrolizle hidrojen üretiyor. Sonrasında bu hidrojen karbondioksit karıştırılarak 2 kimyasaal prosesle karbondioksite dönüştürülüyor. Bu hammadde (blue crude) rafine edilerek sentetik e-dizele dönüştürülüyor.

Pilot istasyon günde 160 lt üretebiliyor ve % 70 civarı verim elde ediliyor.

Dresden’ da üretilen yakıt daha büyük bir tesiste üretilecek.

Alman Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Johanna Wanka , makam aracı Audi A8′ e bir kaç litre yakıt koyarak başarıyı kutladı.

audi e-dizel

pilot karbondioksit pilot tesis

Kaynak  : Gizmag 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu