Sorting by

×
Teknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

ASB GlassFloor Sayesinde Sahalara LED Çizgiler Çekilebiliyor

Çok amaçlı spor salonlarındaki çeşitli spor dallarına göre düzenlenmiş saha çizgileri oyuncuları ve  izleyicileri yanıltabilir. LEDSSPORT Pulastic LED Court firmasına benzer şekilde, Alman ASB GlassFloor şirketi de bir kontrol ünitesiyle spordan spora,  sahanın led ışıklı çizgilerini değiştirebilen bir zemin geliştirdi. Led çizgiler sayesinde sahanın diğer sporlar için tasarlanmış çizgileri problem yaratmıyor. Çünkü hangi spor oynanıyorsa , sadece o sahanın çizgilerinin ışıkları yanıyor.

ASB GlassFloor Ledlerin alüminyum iskelet içinde desteklendiği cam bir yüzeye sahip. Led çizgiler programlanabildiğinden sahanın çizgilerini belirlemek için bir kaç düğmeye basmak yeterli. Yani bu saha isterseniz basketbol, isterseniz hentbol ya da voleybol sahası gibi kullanılabiliyor. Çizgilerin silinme olasılığı olmadığından sahanın çizgileri her zaman belirgin. Böylece hem zamandan hem paradan tasarruf yapabiliyorsunuz.

Zeminde yeniden ahşap duygusunu sağlamak  için, yüzey özel seramik parçalarla kaplanmış ve kaplamalardaki özel doku sayesinde LED ışığın parlaması engellenmiş. Zemin hem salon hem dışarı kullanım için oldukça uygun. Ayrıca yüzey kaymayı engelleyecek şekilde tasarlanmış.

LED çizgiler

Ayrıca sahanın zemini sadece çizgileri belirlemek için değil aynı zamanda skoru ve bir çok veriyi zeminde yansıtmak için kullanılabiliyor. Aslında tüm yüzey dev bir ekran haline bile getirilebiliyor. Bu da çok değişik bir deneyime yol açabilir.

Ayrıca bu parlayan çizgiler acil durumlarda insanlara doğru yolu göstermek için de kullanılabiliyor.

Belki de artık bütün sahalar böyle olur ve  led çizgiler sahaların vazgeçilmezi olabilir.

 

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/asb-glassfloor-led/25906/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu