Sorting by

×
AstronomiVideobilim

Araba Büyüklüğünde Asteroit Dünya’yı Iskaladı

4 Nisan’da Dünya’nın sadece 16,300 km yakınından araba büyüklüğünde bir asteroit geçti.  Mesafe olarak konuşmak gerekirse, Ay’la Dünya arasındaki uzaklığın(ortalama 384.000 km) 20’de 1’inden bile az. 2017 GM adı verilen 3,6 m büyüklüğündeki asteroit saniyede 18,5 km hızla geçti. Arizona Mount Lemmon Survey’den bilim insanları asteroiti 3 Nisan’da yakaladı. Virtual Telescope Project(Sanal Teleskop Projesi) ve Tengara Gözlemevleri’ndan araştırmacılar Arizona teleskopuna en yakın olduğu fotoğrafı çekti.

Gianluca Masi(Virtual Telescope Project)  ve Michael Michael Schwartz (Tengara Gözlemevleri) 2017 GM asteroitinin görüntüsünü Arizona’daki teleskopu kullanarak yakaladı. Bu teleskop asteroiti izliyor, yani hızla onu saran yıldız kümesiyle yakaladı.

Yörüngesine bakılırsa bu ufak asteroit en son Mart 1961’de NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı’nda gözlenen asteroite benziyor. Buna rağmen o tarihte geçtiğinde Ay ile aramızdaki mesafenin 93 katı uzaktan geçmişti. 2013’de Mars ve 2014’de Venüs tarafından savrulduktan sonra tekrar bu kadar zaman sonra Dünya’ya dönmüş gözüküyor. NASA’ya göre bu ay Dünya’ya yakın geçen 15. Cisim olmakla birlikte, en yakını da bu oldu.

Mart ayında 3 metrelik bir cisim Dünya’nın yörüngesine 1600 km yaklaştı. Bu asteroit gibi 2017 GM ‘de Dünya’ya yörüngesine uydulardan bile daha yakındı.

Kaynak : http://www.space.com/36341-car-size-asteroid-2017-gm-earth-flyby.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Araba Büyüklüğünde Asteroit Dünya’yı Iskaladı - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu