Sorting by

×
AstronomiBilim

21 Ocak’ ta Jüpiter ve Ay’ın Dansını Kaçırmayın !

Teleskopu olanlar gerçekten yaşadı ! 21 Ocak’ ta  Jüpiter ve Ay gök kubbede nerdeyse aynı hizaya gelecek. Teleskopu olanlar bunu kaçırmasın çünkü tekrar bunu gözlemlemeniz için 2026’ ya kadar beklemeniz gerekecek.

21 Ocak 2013 Saat 11:02’ de Ay ve Jüpiter Boğa takımyıldızıyla yakın etkileşim içinde olacak. Aralarında sadece ayın büyüklüğü kadar uzaklık kalacak. Dünyada pek çok yerden izlenecek olay, Güney Amerika ve Güney Pasifik ‘ te okültasyonu görecek. Yani Jüpiter’ in Ay’ ın arkasından kayıp geçtiğini  görebilecekler.

Jüpiter ve Ay çiftini yakınlaşması belki dürbünle bile görülebilecek. Böylece Jüpiter ve dört Galileo uydusunu görebilirsiniz. Küçük bir teleskopla Jüpiter’ in halkaları ve  aynı zamanda Ay’ ın kraterlerini görebileceksiniz. Önerilen büyütme oranı 30-40 X .

Normalde Jüpiter’ i gündüz  görmek oldukça zor, fakat bu yakınlaşma sayesinde teleskopla görebileceksiniz.

Gelecek sefer en iyi gözlemin 2026 yılında olacağını düşünürseniz, bu kaçırılmayacak bir fırsat. Umarım bu astronomik olayı kaçırmazsınız !

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/jupiter-moon-conjunction/25859/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu