Sorting by

×
AstronomiÜtopya

Apophis Asteroiti’nin 2068’de Dünya’ya Çarpma Olasılığı, Düşünüldüğünden Daha Yüksek Çıktı

Geçenlerde internet üzerinden yapılan Amerikan Astronomi Cemiyeti’nin yaptığı toplantıda; Hawaii Üniversitesi’nden astronom David Tholen, Apophis asteroidinin Dünya’ya çarpma olasılığının düşünüldüğünden daha yüksek olduğunu gösteren veriler sundu. Sunumda asteroide özellikle 2068 yılında dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Apophis asteroidi ilk 2004’de gözlendi. Hemen sonrasında yapılan araştırmada yörüngesel rotası ve yakın geçiş tarihleri belirlendi. 340 metre büyüklüğündeki asteroit 2029, 2036 ve 2068’de Dünyamızın yakınlarından geçecek. Sonrasında yapılan çalışmalarda asteroidin Dünya’ya çarpma olasılığının çok az olduğu ve tehdit oluşturmadığı düşünülmüştü. Fakat çok yakın zamanda Tholen ve ekibi tarafından yapılan çalışmalarda Yarkovsky etkisi adı verilen ve güneş ışınları nedenleri asteroidin ısınmasına neden olan bir etki bugüne kadar hiç hesaba katılmamıştı. Asteroitten ısı yayıldıkça küçük miktarda enerji asteroidi geri iterek hafifçe dönmesine neden oluyor. İşte Tholen ve ekibi, Yarkovsky etkisi nedeniyle asteroidin her yıl yaklaşık 170 metre sürüklendiğini hesapladı.

Sonrasında Apophis’in yörüngesinde yeni matematiksel hesaplamalar yapıldığında, Yarkovsky etkisinden kaynaklanan sürüklenme nedeniyle asteroitin rotası giderek Dünya’ya yaklaşıyor. Yine David Tholen asteroidin 2029 ve 2036’da Dünya’ya çarpacağına dair bir işaret olmadığının altını çizse de, 2068’de bir problem olabileceğini düşünüyor. Tholen astronomların randevu tarihi yaklaşırken, asteroide göz kulak olmaları gerektiğini öneriyor.

Apopsis’e dair tehditler giderek artsa da, diğer araştırmacılar asteroit tehditinden korunmak için önlemlerin giderek arttığını işaret ediyor. NASA’nın DART görevi, 2022’de Didymos asteroitine bir uzay gemisi göndererek asteroidin aylarından biri olan Dimorphos’un yolunu biraz da olsa değiştirmeyi planlıyor. Tholen, 2029 yılında Apophis Dünya’nın yakınlarından geçerken, bilim insanlarının da asteroit üzerinde daha fazla çalışarak ve 2068’de gerçek bir tehdit oluşturup, oluşturmayacağını belirleyebileceklerini vurguluyor.

Kaynak
Phys.org
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu