BiyolojiTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Amerika’da 5 Dakikada Pozitifi Gösterebilen COVID-19 Testi Geliştirildi

ABD tabanlı bir araştırma laboratuvarında 5 dakikada COVID-19 pozitif gösterebilen, koronavirüse bakan portatif test geliştirildi. Abbott Laboratuvarları tarafından geliştirilen test için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden(FDA) acil onay istendi. Testin önümüzdeki hafta ilk olarak sağlık çalışanlarında kullanılması hedefleniyor.

Test küçük bir tost makinesi büyüklüğünde olduğundan portatif olarak taşınabiliyor. Ayrıca moleküler teknoloji kullandığından çok hızlı sonuç verebiliyor. Basın açıklamasında  negatif sonucu da 13 dakika içinde verdiği belirtildi. Testler Abbott ID platformu üzerinden yapılacak.

“COVID-19 pandemisiyle olan savaşımızda ön cephelerde savaşan çok insan var. Portatif moleküler test sayesinde dakikalar içinde geniş çaplı teşhis çözümleri üretilebilir,” diyor Abbott Başkanı ve Operasyon Şefi Robert Ford.

Bu test küçük olduğundan, hastane dışında da kolaylıkla kullanılarak erken tanıya imkan verebilir. Abbott firması FDA ile ortak çalışarak virüs merkez üslerine testi ulaştırmak için uğraşıyor.

Şirket testin henüz FDA onayından geçmediğini, şimdilik sadece acil durumlar için onaylı laboratuvarlar ve sağlık uzmanları tarafından kullanılma yetkisine sahip olduğu belirtiliyor.

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-03-lab-unveils-portable-minute-covid-.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Amerika’da 5 Dakikada Pozitifi Gösterebilen COVID-19 Testi Geliştirildi - Vonelon.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu