Sorting by

×
MakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

AKSİYON OYUNLARI ÇOCUKLARDA OKUMAYI GELİŞTİREREK DİSLEKSİYİ İYİLEŞTİREBİLİR

Pek çok ebeveyn çocuklarının aşırı bilgisayar oyunu oynamasından ve derslerine çalışmamasından şikayetçi olsa da, yeni bir araştırmaya göre bilgisayarda aksiyon oyunları oynayan disleksili çocuklarda okumanın iyileştiği görüldü. 12 saatlik video oyunundan sonra, normalde bir yılda ulaşılandan daha fazla okuma kabiliyeti geliştirildiği gözlendi. Ayrıca geleneksel metotlara göre de oldukça fazla gelişme gözlendi.

Current Biology dergisindeki Cell Press’ de yayınlanan kanıtlara göre ekibin önceki çalışmasındaki dislekside erken dönemde yaşanan dil yeteneğindeki problemlerin yerine görsel dikkatte yaşanacak problemlerle daha bağlantılı olmasıyla ilişkilendirildi.

“ Aksiyon içeren video oyunlarda görsel  dikkati arttırıyor ve temelde ortamdan elde edilen bilgileri geliştiriyor. Disleksik çocuklar dikkatlerini yönlendirmeyi ve odaklamayı öğrenerek; yazılan her kelimeyle ilişkili bilgileri daha hızlı ve verimli seçmeyi öğreniyor,  ”  diyor Padua Üniversitesi’ nden (İtalya)  Andrea Facoetti.

Elde edilen veriler ışığında disleksinin kökeninde görsel dikkatten kaynaklanan eksiklikleri desteklediği ve disleksi durumunda her on çocuktan birinde okumanın inanılmaz zorlaştığını gözlendiklerini Facoetti ekliyor.  Bununla beraber video oyunlarla ilgili onaylanmış bir tedavinin şimdilik olmadığı da ekleniyor.

Facoetti’ nin ekibi,  Sandro Franceschini, Simone Gori, Milena Ruffino, Simona Viola ve Massimo Molteni;  okuma, fonoloji(ses bilimi) ve dikkat fonksiyonları açısından iki grup disleksili çocuğu test etti. Bir grup aksiyon oyunları oynarken, diğer bir grup aksiyon içermeyen oyunlar oynadı. Aksiyon oyunu oynayan çocuklar daha hızlı ve daha doğru okuyabildi.  Ayrıca diğer testlerde dikkatlerinin arttığı gözlendi.

“ Bu sonuçlar dislekside beynin nasıl çalıştığını anlamada oldukça önem arz etse de , çocuklara kontrolsüz ya da sınırsız video oynamayı tavsiye etmiyoruz, ” diyor Facoetti.

Bu çalışmayla bilimsel sonuçlara dayanarak disleksili çocuklar için yeni tedavi yöntemleri geliştirilebilir disleksiye bağlı semptomlar azaltılabilir.

Diğer taraftan bunun en eğlenceli metod olacağı kesin.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130228124132.htm

Araştırma Referansı : 

  1. Sandro Franceschini, Simone Gori, Milena Ruffino, Simona Viola, Massimo Molteni, Andrea Facoetti. Action Video Games Make Dyslexic Children Read BetterCurrent Biology, 2013; DOI: 10.1016/j.cub.2013.01.044
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu