Sorting by

×
BiyolojiMakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

Bilim İnsanları Farelerde Bilinci Değiştirmeyi Başardılar

beynin açma kapama tuşu

Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları  nöron stimülasyonu ile beyin aktivitesini değiştirerek bilinç hallerinin manipule edilebileceğini gösterdi. Bilim insanları sıçanların merkezi talamustaki nöronların ateşleme hızlarını değiştirerek onları uyutmayı ya da uyandırmayı başardı. Yapılan bu araştırma sayesinde beyin yaralanmalarında ve diğer nörolojik bozukluklarda yeni ve etkili metotlar geliştirilebilir.

Beynin talamus kısmı kortekse gelen motor sinyalleri ve duyusal bilgileri işler ve aktarır. Ayrıca talamus uyku ve uyarılma hallerini düzenler. Önceki çalışmalar talamik nöronların stimülasyonu ile hastaların minimal bilinç seviyelerinden uyandırılabileceğini öngörmüştü.

Standford Üniversitesi Nöroloji,nöro cerrahi ve biyomühendislikten Yrd. Doç. Dr. Jin Hyung Lee liderliğinde bir ekibin kullandığı lazerler sayesinde, sıçanlarda ışığa duyarlı, talamik nöronların uyarılabildiği gösterildi. Araştırmacılar 40 ila 100 Hz şiddetindeki frekanslarda parlayan atımların sıçanları uyandırdığını, 10 Hz kadar düşük frekansların ise onları yoksunluk nöbetine sokarak, uyumadan önce onları ölü gibi boş bakışlara sürüklediğini gözlemledi.

Bilim insanları yüksek ve düşük frekans stimülasyonunu tümüyle farklı halleri tetiklediklerini gözlediler. Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme kullanarak kortikal beyin bölgeleri tarandı. Bu bölgelerde yüksek frekans stimülasyonu esnasında aktivite artışı görülürken, düşük frekansta aktivite inhibisyonu görüldü.

Elektriksel kayıtlar gösterdi ki, düşük frekanslar aynı zamanda uyku halindeyken oluşan spesifik nöron şablonlarını ateşliyor. Bilim insanları bu ateşlenen düşük frekans nöronları bloke ettiğinde duyu korteksindeki ortalama aktivite de artıyor.

“Elde ettiğimiz veriler, merkezi talamusun aynı beynin aktivite ve uyarılma hallerini ayarlayan bir radyo frekans düğmesi gibi çalıştığını gösterdi. Beyindeki ağların nasıl canlandırma hallerini düzenleyebileceğini gösterdik. Bu bilgi sayesinde beyin yaralanmaları ve diğer nörolojik bozukluklar için daha iyi tedaviler geliştirebilmeyi umuyoruz”,diyor Dr. Lee.
Araştırma Referansı :

  1. Jia Liu, Hyun Joo Lee, Andrew J Weitz, Zhongnan Fang, Peter Lin, ManKin Choy, Robert Fisher, Vadim Pinskiy, Alexander Tolpygo, Partha Mitra, Nicholas Schiff, Jin Hyung Lee. Frequency-selective control of cortical and subcortical networks by central thalamus. eLife, 2015; 4 DOI: 10.7554/eLife.09215
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu