Sorting by

×
ElektronikKimyaMakalelerTeknoloji Haber

Akıllı Telefonlar İçin Kırılmaz ve Esnek Ekran Üretildi

kırılmaz ekran

Akron Üniversitesi’nden polimerler üzerinde çalışan  bilim adamları akıllı telefonların ekranların kırılmasını engelleyecek şeffaf bir elektrot geliştirdiler.Geçenlerde yayınlanan bilimsel bir araştırmaya göre , araştırmacılar özel bir polimer bir tabakadaki yüzeyde sıra dışı bir esneklik ve dayanıklık sağlandığını gösterdiler.

Ayrıca yeni geliştirilen panel bükülme ve yapışkan bant testlerine dayanmayı başardı. Bu sayede bugün telefonlarda kullanılan dokunmatik ekranların yerini alabilecek ve yeni ufuklar açabilecek devrimsel bir gelişme yaşanabileceğini belirtiyor, Akron Üniversitesi’nden Prof. Yu Zhu. Günümüzdeki dokunmatik ekranlar eser madenlerden indiyum kalay oksitle (ITO) üretildiğinden  çok daha kırılgan ve üretim maliyetleri daha yüksek.

Eşsiz ve Düşük Maliyetli

Yeni üretim tekniği sayesinde hem maliyet azalacak, hem de esnek transparan bir film üretilebilecek. Ayrıca yeni üretilen film indiyum kalay oksitle aynı miktarda şeffaflığı sağlayabiliyor hatta daha fazla iletkenlik sağlıyor. Eşsiz film 1000 kez kıvrılsa bile şeklini ve fonksiyonelliğini yitirmiyor. Esnek olmakla beraber bu transparan elektrot büyük rulolar halinde ekonomik olarak kitle üretimine hazır.

Biz bu filmin ITO ile gerçekten yarışabilecek kapasiteye sahip olduğunu düşünüyoruz. Bu sayede kırılan çatlayan ekran problemi çözülmüş olacak. Ekibin bulguları Amerikan Kimya Topluluğu (American Chemical Society’s journal ACS ) dergisinde yayınlandı.

Esnek ve iletken polimerler sayesinde katlanabilir ekran  probleminin üstesinden gelinecek, esnek ve katlanan telefonlar ve aygıtların yapılmasının önündeki engeller kalkacak.

Kaynak :Sciencedaily

Araştırma Referansı :

  1. Tianda He, Aozhen Xie, Darrell H. Reneker, Yu Zhu. A Tough and High-Performance Transparent Electrode from a Scalable and Transfer-Free MethodACS Nano, 2014; 8 (5): 4782 DOI: 10.1021/nn500678b

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu