Sorting by

×
İlginç BilimKimya

Ahşap Yapıları Yangına Dayanıklı Hale Getiren Çözelti Geliştirildi

Texas A and M Üniversitesi’nden bilim insanları ve İsviçre Empa Enstitüsü’nden araştırmacılar bir araya gelerek, ahşap ve ahşaptan yapılan malzemeleri yangına karşı dayanıklı hale getiren toksik olmayan bir çözelti geliştirdiler.

İsviçreli Bruag Fire Protection şirketi işbirliğinde geliştirilen, renksiz AFA(
Anti-Flame Additive -Ateş karşıtı katkı) çözeltisi % 10 konsantrasyonlarda bile etkili. Ayrıca su bazlı boyalar veya UV koruyucu boyalarla kullanarak ahşaba uygulanabiliyor. Yüksek basınçlı birleştirilen ahşap(HPL-Yüksek basınçlı laminatlar) ağaç fiberleriyle de karıştırılabiliyor.

Yeni geliştirilen bu yangın dayanımlı katkı malzemesinin etkinlik testleri yapıldı ve 2018’den beri patentle korunuyor. –

İç laboratuvar testlerinde selülozu etkili bir şekilde alev almaktan koruduğu gösterildi. Resmi onay verildikten sonra AFA ticari bir ürün olarak raflardaki yerini alabilir.

Kaynak : https://www.empa.ch/web/s604/eda-dopo-reach

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu