Sorting by

×
Yeni İcatlar

ADİDAS’ TAN YAYLI AYAKKABI SPRINGBLADE KOŞUCULAR İÇİN TASARLANDI

Koşucular her zaman kendilerini bir adım ileriye götürecek yarışmayı kazandıracak bir ekipman için arayış içinde. En az enerjiyle onları öne taşıyacak bir ayakkabı mesela.  Geçmişte pek çok ayakkabı firması orta tabanı esnek itiş gücü sağlayan ayakkabıdan sonra Adidas yeni konseptiyle bu işi  farklı bir seviyeye taşıyacak gibi gözüküyor.  Adidas ‘ ın Springblade (yay bıçağı)  ismi verdiği ayakkabı altında yay benzeri bir tabanı ilginç bir ayakkabı. Bu yaylar koşucuyu ileri atarak atleti ileri götürmeyi hedefliyor.

Adidas İnovasyon Takımı Springblade’ i geliştirmek için 6 yılını harcayarak, en yüksek  enerji verimliliğine sahip materyali buldu. Bu malzeme hem en dayanıklı , hem de verimli.  Sporcuların kullandığı trambolinler ve sırıkla atlama ekipmanlarından ilham alan ekip sonunda, bu potansiyeli koşu ayakkabısına uygulamanın bir yolunu buldular.

Her ayakkabıda 16  bıçak yay bulunuyor. Bu yaylar potansiyel enerjinizi depolayarak, ağırlığınıza uygun şekilde gücünüze bağlı olarak enerjinizi salıyor. Oldukça tuhaf gözüken bu tasarım, koşucuya ileri doğru bir momentum kazandırarak sizi bir adım daha öne taşıyor. Pek koşu ayakkabısının aksine bu ayakkabı sizi yukarı değil ileri götürüyor.

 

Ayakkabının altındaki yaylar ne kadar ayakkabının en göze batan özelliği olsa da  ayakkabının diğer özellikleri de bir koşucu için özelleşmiş. Ayakkabının üst kısmı esnek materyalden yapıldığından koşucunun ayağının en mükemmel şekilde sararak ayakkabının kaymasını engelleyerek, enerji kaybını engelliyor. Adidas’ ın verdiği bilgiye göre Springblade’ de kullanılan özel polimer EVA yastıklamaya göre sıcaklığa karşı 7 kez daha dayanıklı.

Oldukça sıradışı tasarımı sayesinde koşunun performansını arttırabileceği düşünülüyor. Yurtdışında Adidas Spring Blade ‘ in 1 Ağustos’ ta 180 dolardan piyasaya sürüleceği belirtiliyor.

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/adidas-springblade-running-shoe/28090/

 

adidas yaylı ayakkabı-gerçek bilim adidas yaylı önden-gerçek bilim adidas yaylı bayan-gerçek bilim

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Hakketen yav! Ayakkabının modeli güzel görünüyor fakat, koşu sırasında tam da topuk kısmındaki yayın altına bir taş girerse, sonraki adım da topuğun yere sert teması ile insanın canını çok yakar, dengesini kaybederek düşmesine bile sebep olabilir. Taşlı ve kumlu zeminde giyilebilecek bir ayakkabı değil.

  2. Ayakkabıdan oldukça memnun kaldım. Gerçekten performans artırıcı. Tartan pistleri ağlatmaya başla

  3. Ayakkabıyı aldım bir hafta sonra yürürken belimi ağrıtmaya başladı alırken mağza görevlisine bu model bel fıtığı olanlara nasıl uygun mu diye sirdum onlarda evet çok uygun dediler neden acaba ağrıtıyor bilginiz varmı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu