BilimElektronikHaberler

ABD’de Okula Yaptığı Elektronik Saati Götüren Müslüman Öğrenci Tutuklandı

ahmetsaat-gerçek bilim

Herhalde içimizden biri 14 yaşındayken, elektronik bir cihaz yapsak kendimizle gurur duyarız. Fakat ABD’de yaşayan Müslüman genç Ahmet Muhammet mühendislik öğretmenine göstermek için okula götürdüğü elektronik saat, diğer bir öğretmen tarafından bomba olarak algılandığından, polis çağrılarak kelepçelenerek götürüldü. ABD’de 11 Eylül sonrası artan bu saçma ırkçı olayları duydukça, insan gerçekten bu ülkeye olan inancını yitiriyor. Fakat işte cahil ABD polisi de dahil olmak üzere, Ahmet’in yaptığı bu giriş aşaması elektronik devreyi bomba sandı. Bir kere bomba olabilmesi için bu saatli düzeneğe bağlı kimyasal bir düzeneğin olması gerek. Ahmet’in tutuklandığı anda yüzündeki hayal kırıklığı bence telafi edilemez bir şey.

Ahmet’e bakınca kendi çocukluğumda aklıma geldi. Ben de aynı Ahmet gibi çocukluğumda evde benzeri düzeneklerle uğraşırdım, tabi onun elindeki imkanlar bizim elimizde yoktu. Fakat ne zaman yeni bir şey keşfetsem ne kadar mutlu olduğumu, okulda da takdir edildiğimi hatırlıyorum. Fakat Ahmet gibi hevesle okula götürdüğüm icat, başıma böyle işler açsa çok farklı olurdu. Bu noktada bakış açısı çok önemli , kendini gelişmiş ülke statüsünde değerlendiren ABD’nin ne kadar ırkçı ne kadar aptal bir ülke olduğunu tekrar görüyorum. Yıllarca siyahilere ve Kızılderililere işkence eden ABD’nin, aynı şekilde bu sefer Müslümanlara işkence etmesi oldukça ironik olsa gerek.

Ahmet’i desteklemek için #IStandWithAhmed (ahmeti destekliyorum) twitter hesabına twit atabilirsiniz. Sonrasında Barrack OBAMA ve Mark Zuckerberg Ahmet’i destekleyen twitler attı. 

Siz de elektronik düzeneklerle kendinize enteresan icatlar yapabilirsiniz. Ülkemizin Face’de bir şeyler beğenip duran değil, deney yapan, beynini kullanan, düşünen gençlere ihtiyacı vardır.

elektronikahmet

ahmetzuckerbergobama

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu