Sorting by

×
İlginç BilimTıp ve SağlıkUzay-Zaman

Uzayda Bir Yıl Kalan Scott Kelly İkizler Paradoksu İçin Fırsat Olabilir Mi?

scott kelly ikizler paradoksu

2015’de  Uluslararası Uzay İstasyonu’na(ISS)  gönderilen Scott Kelly  1 yıllık görevinin ardından dünyaya geri döndü.Scott Kelly’nin ikizi ise dünyada kaldı. Asıl soru halen bu birbirine aynısı ikizler halen aynı mı ? İşte NASA bunu araştıracak. Ayrıca bu araştırma yakın gelecekte yapılacak MARS yolculuğunun insan vücuduna olan etkileri açısından, bir çok veri sağlayacak.

2015 Mart’ı itibariyle astronot Scott Kelly ve kozmonot Mikhail Kornienko bir yıllık göre için ISS’e gönderildi. Bu sayede uzun süreli uzay uçuşlarının etkileri araştırılmak istendi. Astronot Scott Kelly uzayda bir yıldan fazla yerçekimsiz ortamda kaldığından dünyadaki yer çekimine adapte olması biraz zaman alacak. Bazen astronotların ayağa kalkması bile zaman alıyor.

Asıl enteresan olan ise astronotun bir ikizi olmasıydı. Mark’da astronot fakat emekli oldu. Fakat uzaya çıkarak , bir yıl boyunca 27300 km/s hızla Dünya’nın yörüngesinde kaldı.

Bu görevde ilk kez ikizlerden alınan veriler öncesi ve sonrasıyla karşılaştırılacak. Bu ikizler genetik olarak da eş olduğundan deney büyük önem taşıyor.

 
İkizler Paradoksu

Bu deneyin kökenleri Einstein’ın İkizler Paradoksu’na kadar gidiyor. İkizler deneyinde biri roketle yıldızlara doğru yüksek hızla ilerleyen diğer dünyada kalan ikizlerin zamana karşı değişimi inceleniyor. Enstein’ın genel görelelik teorisine göre uzaya giden ikizin, dünyaya döndüğünde  kardeşinden daha genç olması gerekiyor.

NASA’nın bu çalışmasında zamanın akışı test edilemez. Çünkü, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun rölativistik etki için ışık hızına ulaşması gerekiyor. Bu nedenle NASA İnsan Araştırma Programı’nda 10 araştırma konusu seçildi. Araştırmada genetik, biyokimya, görüş, bilinç ve bir çok test seçildi.

 

Uzayda bağışıklık sisteminin zayıfladığı biliniyor. Bu nedenle yapılan testlerden biri de ,grip aşıları verilerek bağışıklık sisteminin reaksiyonu incelenmesi ile ilgili olacak.

Diğer bir deneyde ise telomer uzunlukları test ediliyor. Böylece uzaydaki kozmik ışınlardan dolayı telomer kısalmasındaki hız incelenecek. Yaşlanmayla telomer kısalması arasında daha önce doğru orantı olduğu biliniyor. Bu araştırmada ikizlerin uzay radyasyonundan kaynaklanan erken yaşlanması incelenebilecek.

Ayrıca bağırsak florasının değişimi gibi biyolojik gözlemler yapılabilecek.

Araştırmaların sonucunu sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

Kaynak: https://www.nasa.gov/content/one-year-crew

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Uzayda Bir Yıl Kalan Scott Kelly İkizler Paradoksu İçin Fırsat Olabilir Mi? - HaberGaraj.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu