Sorting by

×
Biyoloji

Yapay Damarlar Kompleks İnsan Damarlarını Taklit Edecek

yapay damar

Vücudumuzdaki her şeyde olduğu gibi, kan damarları da fiziksel karakterine kıyasla daha karmaşıktır. Kan damarı duvarlarından içerideki hücresel tabaka olan endotelyum ve bir sonraki tabaka olan, düz kas hücrelerinden oluşan tunika ortamı içinde çok miktarda biyokimyasal nüans vardır. İlaç araştırmaları ve benzeri bir sebepten yapay kan damarı üretmek ve en sonunda organ üretmek için, kan damarlarının biyokimyasal düzeyde nasıl çalıştığını taklit edebilmek bir anahtar oluşturur.

Duke Üniversitesi araştırmacıları, endotelyum ve tunika ortamı içeren tam gelişmemiş yapay damarlar ürettiler ve bu iki tabakanın vücudumuzun içinde ne kadar etkileşirlerse o kadar etkileşebildiklerini gösterdiler.

Küçük damarlar büyüklük sıralamasına göre onların modellendiklerinden daha küçüktür ancak boyutları yüzünden geçmişte laboratuvarda yapılmış olanlara göre daha hızlı üretilmektedirler. Bu durum, araştırmacılara yapay damarın çeşitli uyarılar altında gerçeği gibi davranıp davranmadığını ve damar duvarlarının biyokimyasal olarak sağlıklı görünüp görünmediğini hızlıca test etme olanağı sağlar.

Araştırmacılar umuyor ki onların damarları insanlar üzerinde bileşikleri denemek için yüksek hacimli ilaç testinde öncelikli olacağını, güvenli ilaca öncülük edeceğini, daha hızlı klinik denemelerde ve damar yolunun gelişiminde daha fazla ilaç geçeceğini umuyor.

damar

Kaynak: http://www.medgadget.com/2016/02/artificial-vessels-mimic-complexity-of-human-vasculature.html

Referans: http://www.nature.com/articles/srep21579

Daha Fazla Göster

Melek Aydın

"Öngörülen geleceği yaratabilmek için en etkin araç bir ulusun bilim,teknoloji ve inovasyondaki yetkinliğidir."düşüncesi doğrultusunda çeşitli bilim ve inovasyon platformlarında araştırmacı öğrenci olarak projelerde yer almaktayım.Türkiye'de bilimsel kültürün gelişmesi adına biyoteknoloji ve yaşam bilimleri alanında, vaktim oldukça www.gercekbilim.com'da yazacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu