BilimDahi Bilim İnsanlarıFizikTıp ve Sağlık

2014 Nobel Fizik ve Tıp Ödülleri Sahiplerini Buldu

Winners of the 2014 Nobel Prize in Physics

İki Japon ile bir Japonya doğumlu Amerika’lı bilim adamı 2014 Nobel Fizik ödülüne verimli mavi LED (ışık yayan diyot) keşifleriyle layık görüldü.Japon bilim adamlarının keşfettiği yüksek parlaklığa ulaşabilen ışığın ayrıca çevre dostu olduğu da açıklandı.

Nobel Kurulu Isamu Akasaki, Hiroshi Amano ve Shuji Nakamura’yı, 1990’lı yıllarda  diğer bilimadamlarının başaramadığı, yarı-iletken’den ürettikleri parlak ve enerji tasarruflu ışık nedeniyle övdü.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi’nin Salı günü Stokholm‘dan yaptığı açıklamada “20inci yüzyılı yüksek ısı ampülleri aydınlatıyordu, 21inci yüzyılı ise LED ampülleri aydınlatacak.”dendi. Nobel Kurulu’na göre, yeni  keşif, dünya doğal kaynaklarının korunmasına yardımcı olacak.

İsveç’li Fizikçi Bjorn Jonson, dünya’nın ulaşılması zor bölgelerinde yaşayan büyük bir nüfusun da LED’den yararlanabileceği kanısında.

Jonson “Dünya’da bir buçuk milyar insan elektrik kullanamıyor. Bu da bu kadar insanın akşamları karanlıkta kaldığını gösteriyor. Ancak şimdi LED teknolojisi sayesinde güneş enerjisiyle dolabilecek bir bateriyle birçok insan  karanlıktan kurtulabilir.”şeklinde konuştu.

Akasaki ve Amano Japonya’nın Nagoya Üniversitesi’nden iş arkadaşıyken,  Nakamura’da şu an Santa Barbara’da California Üniversite’sinde çalışmakta.  Bu üç bilimadamı Nobel Ödülü olan 1.1 milyon Amerikan dolarını aralarında paylaşacaklar.

2014 tıp ödülü

Nobel Tıp Ödülü 2014

Nobel Tıp Ödülü beyinde konumlama sistemini oluşturan hücreleri keşfetmeleri nedeniyle Amerikan-İngiliz Bilimadamı John O’Keefe, Norveç’li May-Britt Moser ve Edvard Moser’e verildi.

İsveç’in Karolinska Enstititü’sündeki Nobel Kurulu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bilimadamlarının beynimizin bizi çevreleyen alanın haritasını nasıl çizdiğini ve karmaşık bir ortamda nasıl yol alabildiğimizi başarıyla açıkladıklarını belirtti.

O’Keefe bu konumlandırma sisteminin ilk bileşeni olan sinir hücresini 1971 yılında bir fare beynini inceleyerek keşfetmişti. O’Keefe araştırmasında fare beyninin odadaki konumununa göre değişik bölümlerinin çalıştığını belirlemişti.

2005 yılında da Moser çifti , beyinde  yön bulmak için koordinat sistemini meydana getiren başka bir tür sinir hücresini keşfetmişlerdi.

Daha sonra yapılan araştırmalarda  ise aynı türdeki hücrelerin insan beyninde de varolduğu kanıtlanmıştı.

Nobel kurulu, bu buluşların insan beyninin hafıza, düşünme, ve planlama gibi diğer zihinsel faaliyetlerinin anlaşılmasına da yardımcı olacağını açıkladı.

Nobel’i kazanan  bilimadamları’na 1,1 milyon dolar para ödülü verilecek.

Nobel Kimya Ödülü Çarşamba,  Edebiyat Ödülü Perşembe ve Barış Ödülü ise  Cuma günü sahiplerini bulacak.

Kaynak : Amerikanın Sesi 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.