Sorting by

×
Teknoloji HaberVideobilim

2014 İHA ‘ların Şafağı Olacak

2014 İHA’ların şafağı olacak. Federal Havacılık Dairesi tarafından geçenlerde  6 İHA(drone) test edildi.  İHA yani insansız hava araçları her geçen gün hızla gelişiyor. İşte 2014’ün en yeni İHA’ları askeri, ticari ya da hobi amaçlı uçan robot uygulamalarından oluşuyor.

DHL en son geçen aralık ayında Almanya’ da Rhine nehrinin karşısına ilaç taşımakta İHA kullandı. Ayrıca 2013’de Amazon’un da İHA ile taşımacılık yapacağına dair bir video yayınlandı.  DHL bu şekilde 5 günde 8 posta iletti.  İHA’lar insan pilot tarafından kontrol edilerek, nehrin karşısına transfer edildi. Yani İHA’lar küçük paketleri uçarak bir yerden bir yere taşıyabiliyor. İstanbul, Newyork gibi kentlerde belki kurye işlemleri için kullanılabilir.

http://youtu.be/ZQsMtqW-Lwg

Amatör Fotoğrafçıların Yukardaki Gözü

Cooliris fotoğraf paylaşım şirketi geçenlerde Aibotix şirketiyle ortaklık kurdu. Aibotix firması İHA üreten bir şirket bu havadan çekilen fotoğrafların paylaşımını sağlayacak bir platform yarattı.  Böylece İHA sahipleri çektikleri fotoları bu gruptan paylaşabilecek. Bu kesinlikle ticari olmayacak bir fotoğrafçılık ve halen yasal gri bölgede. FAA’in İHA kameralarına öyle ya da böyle izin vereceği düşünülüyor.

Cebinizdeki İHA

Pocket Drone , yine Kickstarter’dan çıkan bir proje, böylece uçan kameralar kolayca taşınabilecek ve 500 dolardan daha ucuz olacak.  Tabi yine de bu projenin daha destekçi toplaması gerekiyor.

http://youtu.be/GYbGypZR6W8

 

Kaçak Avcılar Tespit Edilecek

Kaçak avcılık yüksek getirisinden dolayı özellikle Asya’ da oldukça zengin bir ekonomi kaynağı olarak görülüyor. İşte İHA(drone) teknolojisi sayesinde nesli tehlikede olan hayvanlar izlenebilir ya da takip edilen hayvanlar bulunabilecek. Avrupa birliğinin desteklediği proje ile farklı İHA’lar kullanılarak kaçak avcılığın engellenmesi öngörülüyor. Ayrıca termal kameralar kullanılarak ormanlarda yaşayan hayvanlar izlenebilecek. İHA’lar bir süredir kullanılmakta ve şimdiden yararlı oldukları gösterildi.

 

 kaçak avlanma

 

 

Black Knight Transformer Helikopter 

Kongrenin fonlarıyla geliştirilen bu helikopter-kamyon askeri kurtarma görevleri için geliştiriliyor .Bu sayede insan kullanmanın oldukça riskli olduğu durumlarda uzaktan pilot kontrolüyle kurtarma aracı olarak kullanılabilir. Oldukça fütüristik gözüken Black Knight( Kara Şövalye)  sanki Call of Duty’den çıkmış gibi.

Kaynak: Popsci

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu