Sorting by

×
BilimDoğa ve Çevreİklim Değişimi

2014 Haziran’da Global Isınma Rekoru Kırıldı

global ısınma
Rekor sıcaklık -kırmızı, Rekor Soğukluk- Mavi , Beyaz Ortalama sıcaklık

NOAA ‘dan bilim insanları global olarak karalar ve denizlerdeki sıcaklığın Haziran 2014’te, 1880’den beri en yüksek sıcaklık değerine ulaştığını tespit etti.Birbirini izleyen 38.  Haziran ve 352. ayda tespit edilen sıcaklık 20 yy. ortalamasının üzerinde tespit edildi. En son 1976 Haziran’ında hava sıcaklığı ortalaması düşük ve en son 1985 Şubat’ında global sıcaklık her hangi bir aydan daha düşük ortalama sıcaklığa sahipti.

Dünya’nın büyük bölümünde;  güneydoğu Grönland, ve Güney Amerika’nın kuzey kısımları, doğu ve merkez Afrika ve Asya’nın güney ve güneydoğusundaki bölgelerde en çok ısınma kaydedildi. Mayıs ayına benzer şekilde okyanus tabanında rekor ısınmalar kaydedildi. Pasifik ve Hint okyanusunun büyük kısmında rekor sıcaklıklar kaydedildi.

2014 Haziran ayında tüm Dünya’da kara ve okyanus yüzeylerinde ortalama sıcaklık değişiklerinde rekor ortalama elde edildi. 16,22 °C ile 20.yy ‘ın ortalamasından(15,5C)  0,72 °C daha yüksek sıcaklığa ulaşıldı. Daha önce 2010’daki rekordan (0,03 C) artışa göre çok daha yüksek bir artış olduğu görülüyor. (hata marjini 0,09 °C)

Antartika hariç 31 ülkede en azından bir istasyonda yüksek sıcaklık gözlendi.  Fransa’ da 115 yıllık ülke tarihindeki en yüksek ortalama yakalandı. 1981-2010 arası sıcaklığın ortalamasından 1.3°C olarak gerçekleşti.

Okyanuslarda ise global deniz yüzey sıcaklığı 20yy.’ın 0,64 C derece üstünde gerçekleşti.

Yine de Pasifik Okyanusu’nda yapılan 2014 Haziran ölçümlerinde El Nino ya da La Nina fırtınası gibi durumlar oluşmasa da yetkililer bu yaz bu gibi fırtınaların oluşma olasılığını % 70, kışın ise % 80 olarak gösterdi.

Haziran’da Kuzey Amerika ve Avrupa’nın kuzey  ve güney bölgelerinde aşırı yağışlar görülürken , Güney Asya ve Avustralya’da aşırı kuraklık görüldü. Ülkemizde de bu yıl aşırı yağışlar yurt genelinde iklim değişimine işaret ediyor.

 

Kaynak : ScienceDaily

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu