Sorting by

×
Astronomiİlginç BilimUzay-Zaman

150 Yıldır Görülmedi : Süper Kanlı Mavi Ay 31 Ocak 2018

Düşünün ki aynı anda gün içinde mavi ay, süper ay ve kanlı ay ve tam ay tutulmasını aynı anda göreceksiniz. Normalde bu imkansız gelebilir ama 31 Ocak 2018’de bu gerçekleşecek. Bu olay çok nadir, 150 yıldan fazladır böyle bir seri görülmedi. Ay ile Dünya arasındaki mesafe 360,198 km’ye kadar düşecek. En son süper kanlı mavi ay 1866’da  ABD’de gözlenmişti.

Bu olayların bir ay içinde görülmesi bile oldukça zorken, aynı gece sırayla olması gerçekten büyük şans. En son mavi ay 31 Temmuz 2015’de görülmüştü. Mavi ayın oluşması için bir ay içinde iki dolunay olması gerekiyor. Normalde mavi ay, mavi gözükmüyor fakat yangın ,volkanik küller gibi dumanlar olduğunda görülebiliyor.

Süper ay ise daha sık görülüyor, ayın dünyaya en yakın olduğu anda gözlenebiliyor. Süper ay olduğunda, % 14’e kadar daha büyük ve % 30 daha parlak görülebiliyor.

Ay tutulması ve kanlı ay ise birbiriyle bağlantılı olarak görülüyor. Ayın üzerine dünyanın gölgesi düşünce bazen kahverengi kızılımsı bir görünüm oluşuyor. İşte bu durumda da kanlı ay oluşuyor.

Süper Kanlı Mavi Ay Türkiye’den Ne Zaman Gözlenecek ?

“Süper Kanlı Mavi Ay” TSİ saat 18.34’te Türkiye’den kısmen de olsa izlenebilecek. NASA ay tutulmasını izleyemeyenler için canlı yayınlayacak.

NASA TV için burayı tıklayın 

Türkiye’den bakıldığında Dünya’nın gölgesi Ay’ın neredeyse yarısının üzerine düşmüş şekilde görülecek.

Tutulmanın en iyi izleneceği yer ise ABD’nin Batı yakası ve Güneydoğu Asya ülkeleri olacak.

Kaynak : https://www.livescience.com/61570-super-blue-blood-moon-lunar-eclipse.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: 150 Yıldır Görülmedi : Süper Kanlı Mavi Ay 31 Ocak 2018 - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu