Pazartesi , Mart 27 2017
Anasayfa / Biyoloji / Yusufçuk Böceğinin Aşkındaki Redoks Kimyası

Yusufçuk Böceğinin Aşkındaki Redoks Kimyası

 

Hayvanlar dünyasındaki pek çok erkek dişisini etkilemek için renkleri kullanıyor fakat bazı yusufçuk böcekleri daha özel bir yöntem kullanıyor. Renklerini soluk bir sarı renginden parlak bir kırmızıya çevirerek cinsel olgunluğa ulaştıklarını belli ediyorlar.

Japonya Ulusal Gelişmişi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde National Institute of Advanced Industrial Science and Technology biriminden Ryo Futahashi ve meslektaşları bu renk değişiminin basit bir indirgenme tepkimesi olduğunu gösterdi.

Yetişkin ve genç erkek yusufçuklardan ekstrakte edilen pigmentler karşılaştırılarak, 2 grup pigment bulundu. Bunlar ise ksantomatin (xanthommatin) ve dekoarboksile ksantomatin, işte fark bu iki pigmentin oksidasyon seviyelerinden kaynaklanıyor. Yetişkin olmayan yusufçuklarda pigmentin yükseltgenmiş hali bulunmakta ve ona sarı renk veriyor, yetişkin de ise indirgenmiş hali de bulunuyor ve ona kırmızı rengi veriyor.

Araştırma Proceedings of the National Academies of Science, Amerika’ da yayınlandı ve takım ayrıca yetişkin olmayan yusufçuklara indirgenmiş maddeyi enjekte ettiğinde renklerini kırmızıya çevirmeyi başardı. Bu redoks kontrollü renk değişiminin ilk örneği oldu.

 

Kaynak : http://www.rsc.org/chemistryworld/2012/07/redox-chemistry-behind-dragonfly-romance

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla’nın İzinde: Kablosuz Elektrikle Odadaki Tüm Cihazları Çalıştırdılar

Walt Disney Şirketi’nden araştırmacılar her şeyin kablosuz şarj edilebildiği bir oda tasarladılar. Disney Research’den bilim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*