Perşembe , Nisan 26 2018
Anasayfa / Bilim / Yemek Yapmanın Kimyası

Yemek Yapmanın Kimyası

Biyokimyager ve aşçı olan Shirley Corriher yemek yapmanın tümüyle kimyayla alakalı olduğunu ve bazı kimyasal gerçeklerin yemeklerin çöpe gitmesini engelleyebileceğini belirtiyor. Çünkü yemek yapmak temelde bir takım kimyasal reaksiyonlara dayanıyor ve bazı temel bilgileri öğrenmek bize yardımcı olabilir. Mesela,  kuşkonmaz kaynar suya atıldığında hücreleri patlar ve bu da renginin açılmasına neden olur. Uzun süreli kaynaması durumunda ise bitkinin hücre duvarları içine çeker ve böylece asit salınımı yapar.  Bu olay kuşkonmazın rengini griye çevirerek onun tadını bozar.

Yemek yapmayı seviyorsunuz, ama sizde zaman zaman berbat yemekler yapmışssınızdır. Bazen en iyi tarifler bile bir faciayla sonuçlanabilir. İşte ulusal olarak tanınmış bir bilim insanı ve şef  olan Shirley Corriher , biraz kimya bilgisinin size yardım edebileceğini belirtiyor.

“Yemek yapmak kimyadır.” diyor Corriher ayrıca ekliyor; “Bu tümüyle özelleşmiş kimyasal reaksiyonlardır.”

Bu çeşitten bir kimyasal olay lahanayı doğrayıp sıcak tavaya koyduğunuzda da oluyor.  Isıyla beraber kırmızı antociyanin pigmenti bozulur,  bu esnada asitten baza geçerek renk değişimine uğrar. Ama biraz sirke eklediğimizde tekrar asidik özellik kazanır ve lahana  tekrar kırmızı olur.  Kabartma tozu ise onu tekrar mavi hale getirecektir.

Yemekleri yaparken bunun gibi pek çok kimyasal olay gerçekleşmektedir. Eğer sizde biraz kimya biliyorsanız ve bunu tecrübe ettiyseniz sizde mükemmel yemekler yapabilirsiniz.

Kaynak:  http://www.sciencedaily.com/videos/2009/0112-chemistry_of_cooking.htm

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaliforniya Mahkemesi Kahveye Kanser Uyarısı Konulmasına Karar Verdi

ABD Kaliforniya mahkemesi kahve şirketlerine kahvenin kanser yapabileceği ibaresini ekleme zorunluluğu getirdi. Yeni getirilen kural …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*