Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Bilgisayar / Stanford’ta Dünyanın İlk Karbon Nanotüp Bilgisayarı Yapıldı

Stanford’ta Dünyanın İlk Karbon Nanotüp Bilgisayarı Yapıldı

Stanford Üniversitesi’nden elektrik mühendisleri (IBM dahil) , dünyanın ilk karbon nanotüp bilgisayarını yapmayı başardı. Yeni nesil elektronik bilgisayarlar için yarı iletken materyal olarak düşünülen karbon nanotüpler daha hızlı ve daha tasarruflu çalışıyor ve bunlardan silikon çip üretilebiliyor. Yeni materyal sayesinde daha verimli ve küçük çipler üretilebilecek.

Nanotüpler transistör yapmak için gerçekten eşsiz bir materyal ve silikon materyale bağımlı değiller.  “Bu şimdiye kadar nanotüplerle yapılan en kompleks elektronik devre. Bu alanda pek çok çalışma olsa da, insanlar bu teknolojinin pratikte kullanımından şüphe duyuyor,” diyor araştırmanın yardımcı yazarı Max Shulaker. Araştırma Nature dergisinde yayınlandı.

Hızda ve Enerji Verimliliğinde Artış

Karbon nanotüpler (CNT) sonsuz küçüklükte karbon atomlarından oluşan küçük silindirlerden oluşuyor.  Normal silikon transistörlerle kıyaslandığında, nanotüpler çok küçük olduğundan aynı alana daha fazla nanotüp sıkıştırılabiliyor. Boyuttaki bu değişim ise, yüksek iletkenlik ve on-off kabiliyetinde artış, hızda artış sağlanıyor. Silikon çiplerde Moore kanunundan dolayı her iki yılda bir transistör sayısı ikiye katlanıyor ama 10- 15 yıl sonra limite geliniyor ve transistörlerin artışı duracak.

“Bir çipte milyarlarca transistör içerse de % 2 lik hata büyük probleme yaratabilir”

Shulaker ve meslektaşlarının şimdilik yaptığı bilgisayar oldukça basit sadece 178 transistör içeriyor, basit bir işletim sistemi ile dizilim ve sayma görevlerini yerine getirebiliyor.  Bu noktaya gelmek bile yıllar alsa da halen çözülmesi gereken problemler mevcut. Karbon nanotüpler tahmin edilemez bir şekilde kendi kendine birleşebiliyor , bazı birleşme prosesleri metalik özellikler gösterdiğinden kısa devrelere neden olabiliyor. Nanotüpleri istenilen konuma getirmek için çok çalışmak gerekiyor. Bir çipte milyarlarca transistör olduğundan % 98 doğruluk bile büyük problemlere yol açabilir.

İşte Stanford ekibi bu problemleri çözmek için, metalik nanotüpleri fabrikasyon işleminde buharlaştırarak, nanotüplerdeki yanlış dizilimin önüne geçmeyi planlıyor. Bu metotların ileride endüstriyel olarak uygulanabileceği ve bir gün silikon çiplerle yarışacak hale geleceği düşünülüyor.

Karbon nanotüplerin silikon çiplerle yarışabilecek birkaç teknolojiden biri olduğu ve bir gün belki de Silikon vadisi Karbon vadisi olabileceği belirtiliyor.

 

Kaynak : http://www.theverge.com/2013/9/25/4769658/stanford-scientists-create-worlds-first-carbon-nanotube-computer

Araştırma Referansı :

  1. Max M. Shulaker, Gage Hills, Nishant Patil, Hai Wei, Hong-Yu Chen, H.-S. Philip Wong, Subhasish Mitra. Carbon nanotube computerNature, 2013; 501 (7468): 526 DOI:10.1038/nature12502

karbon nanotüp çip

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Metotla Büyük Kuantum Bilgisayarların Yapımı Kolaylaşacak

Sussex Üniversitesi’nden bilim insanları, mevcut teknolojiyle büyük ölçekli kuantum bilgisayarlar üretmenin yeni bir yolunu keşfederek devrimsel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*