Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Mekatronik / Robot Küpten İnanılmaz Denge ve Hareketler

Robot Küpten İnanılmaz Denge ve Hareketler

Normalde küpler kendi kendilerine hareket edip değişik hareketler yaparak insanı şaşırtmaz. Fakat İsviçrelilerin yaptığı bu küp düşündüğünüz küplere benzemiyor ve ilginç yetenekler sergiliyor. Cubli ismi verilen robotik küp 6 inçlik köşelere sahip ve bir köşesinde enteresan bir şekilde dengede durabiliyor. ETH Zurich Dinamik Sistemler Enstitüsü tarafından geliştirilen gerçekten sanki sihirli gibi bir köşenin üzerinde düşmeden durabiliyor. Normalde böyle bir denge neredeyse imkansız.

cubli_large_verge_medium_landscape degisik icatlar

Kübün içinde dönen tekerler sayesinde küp rahatça dengede durabiliyor. 3 farklı yönde tekerin dönmesiyle yeterli momentum sağlanarak küp dengede kalır. Bu aynı jiroskop ile dengede duran uydulara benziyor. Bu sayede çekim etkisini kullanarak hareket ve yönlendirme mümkün.

Daha öncesinde MIT’den bir grup araştırmacı kendi kendine birleşen robot küplerden oluşan bir sistem sergilemişti. Bu robot küpler inanılmaz hareketler sergilese de bu küp gibi dengede duramıyor. Yine de bu küpler çok daha ileriye gidebiliyor.

MIT küpleri için : http://www.gercekbilim.com/robot-kupler-voltran-misali-birlesiyor/

 

Kaynak: theverge.com//2013/12/20/5229992/cubli-moving-robotic-cube-balances-on-sides-corners

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deney Başarılı: Mars’ta Patates Yetiştirebiliriz

Tehlikeli derecede radyasyon, ince bir atmosfer , dondurucu soğuk hava işte bunlar Mars’ta ilk adım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*