Anasayfa / Mekatronik / Lego CubeStormer3 ve Samsung Galaxy S4 Dünya Zeka Küpü Çözme Rekorunu Kırdı

Lego CubeStormer3 ve Samsung Galaxy S4 Dünya Zeka Küpü Çözme Rekorunu Kırdı

cubestormer3

Daha düne kadar Lego NXT robotlarının Zeka (Rubik) Küpü çözme rekoru 5,27 sn iken yeni yapılan CubeStormer3 sayesinde dünya rekoru 3,253 saniyeye düştü. Daha önce Cubestormer 2 ile kırılan rekor 5,27 sn iken yeni kurulan çok daha hızlı bir şekilde çözebilmesi tümüyle gelişen teknolojiyle alakalı. Galaxy S4 telefonda yüksek hızlı 4 ARM  Cortex-A15 çekirdek ve 4 düşük hızlı Cortex-A7 çekirdek var. Yani inanılmaz hızlı bir telefon. Her çekirdeğe bir Lego Minstorms servosu denk geliyor.  Ayrıca bu sette Lego Midstorms EV3 adlı son çıkan lego robot seti kullanıldı. Videoda robot ve telefon o kadar hızlı çözüm yapıyor ki, hareketleri takip edemiyorsunuz.

Esas olarak telefon kübün yüzlerinin hesaplanmasından sorumlu.  Yüzlerdeki kombinasyonları hesaplayan telefon robota hangi sırayla servoları çalıştıracağını belirtiyor. Ekip bir sonraki küp çözücü robotta son nesil Snapdragon, Nvidia ve Apple chipsetini kullanmayı düşünüyor. Dünyada zeka küpünü en hızlı çözen insan 5,55 saniyede çözebiliyor. Tabi bazılarımız zeka küpünü bırakın 5 saniyeyi 1 günde bile çözemiyor. O yüzden robotun ve adamın hakkını vermek lazım 😀

Daha önceki robotun (Cubestormer 2) haberi için burayı tıklayabilirsiniz.

http://www.gercekbilim.com/legoyla-zeka-kupu-cozmek-mi/

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaydan Gelen Işınlar Telefonunuzun Donmasına Neden Olabilir

Akıllı cep telefonunuzla bir işlem yapıyorsunuz ve işte dondu herhalde aklınıza ilk gelen bir yazılım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*