Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Bilim / Hayvanlar Üzerinde Yapılan Testler Athena İnsan Modeliyle Bitecek

Hayvanlar Üzerinde Yapılan Testler Athena İnsan Modeliyle Bitecek

Hayvanlar üzerindeki testleri azaltacak bu sistem sayesinde hem daha etkili ilaçlar hem de yan etkiler azaltılacak .
Hayvanlar üzerindeki testleri azaltacak bu sistem sayesinde hem daha etkili ilaçlar hem de yan etkiler azaltılacak
.

5 yıldır süren ve 19 milyon dolarlık çok uluslu çalışma sonucu ilaçların hayvan testlerini azaltabilecek bir masaüstü insan ya da diğer bir tabirle insan modeli geliştirildi. Homo minitus adı verilen ilaç ve toksisite analiz sistemi insan organlarını ve tepkilerini taklit ediyor. Devam eden proje ilk meyvelerini vermeye başladı. İnsan karaciğerinin toksik kimyasallara tepki veren gerçek karaciğer benzeri bir organ ilk kez geliştirildi.

ATHENA (Geliştirilmiş Doku Mühendisliği İnsan Ectypal Ağı Analizi Projesi- Advanced Tissue-engineered Human Ectypal Network Analyzer Project)  adı verilen sistemle her organ birbirine tüplerle bağlanarak kan damarları gibi birbirine bağlı organ sistemi kuruldu.

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’ndan kıdemli bilim insanı Rashi Iyer, homo minitus sayesinde hayvan veya petri kabı testlerinin ötesine geçtiklerini belirtiyor. Bu sayede gerçek insan organları taklit edilerek daha etkili ilaç ve toksisite analizi yapılabilecek.

Dünya’ da geliştirilen ilaçların % 40’ı klinik insan vücudunun bilinmeyen binlerce kimyasal etkisinden dolayı klinik denemelerden kalıyor. Fakat bu projede aynı gerçek akciğer gibi nefes alan, kalp tarafından pompalanan, karaciğer gibi metabolize eden ve böbrek gibi kanı süzen bir vücut simülasyonu yapılabilecek.

Diğer çip üzerindeki organ projelerine benzemeyecek şekilde bu vücutta hücrelerde üretilen moleküllere verilen tepkileri ve dalgalanmaları oldukça iyi görüntüleyebiliyor.

Bu sonuca ise iyon mobilite-kütle spektrometresi sayesinde dakikadaki binlerce farklı molekülün  anlık gözlenmesi mümkün oluyor. Araştırmacılar bu sayede karaciğer toksini asetaminofen ilacının farklı dozajlarını gözlemleyebildi.

Athena organ platformu kütle spektroskopi teknolojisi sayesinde daha etkili ve duyarlı olarak yeni ilaç ve toksik ajanların görüntülenmesini sağlıyor.

Athena ekibi bu yıl Harvard ‘ da geliştirilen karaciğer cihazını kalp cihazına bağlayacak. 2015 ve 2016’da ise akciğer ve böbrekte sisteme eklenecek. Umarız ilerde hayvanlar üzerindeki testler tümüyle biter ve insanlar için yan etkisi olmayan ilaçlar geliştirilebilir.

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sağlıksız Bağırsak Bakterileri Yüksek Tansiyona Neden Olabilir

Yeni yapılan bir araştırmada bağırsaklardaki mikroorganizmaların yüksek tansiyon oluşumunda rol oynayabileceği keşfedildi. Physiological Genomics dergisinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*