Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Bilim / CURIOSITY “MERAK” NUMUNE TOPLAMAYA BAŞLIYOR

CURIOSITY “MERAK” NUMUNE TOPLAMAYA BAŞLIYOR

Curiosity’ nin bir haftadır süren robot kolu karakterizasyonu bitti. Kol artık kullanılmaya hazır ve bugün kullanılarak Mars kayalarını analiz edecek. 

Kolun aktiviteleri arasında Mars kumunu elemek, matkabıyla deldiği kayaları tozlaştırarak kepçesiyle numune toplamak yer alıyor. Bu cihaz, Mars Taşlarının Analizi için Toplama ve Taşıma veya diğer adıyla  CHIMRA (the Collection and Handling for In-situ Martian Rock Analysis)  , robot koluyla numuneyi  analiz cihazlarına aktarmadan önce odacıklar ve labirentlerde bölerek, elekten geçirerek homojenleştiriyor.

 

 

 

Kullanılan Elekler

 

 

Ayrıca kolun bir diğer aktivitesi gözlemleme tepsisini görüntülüyor.

Ayrıca, Curiosity’ nin bilimsel cihazlarının ve ölçümlerinin yanında Mast Kamerası da Mars’ ın ayı olan Phobos’ un güneşin önünden geçerken gözlemlerini yapıyor.

 

Mast Kamerası , diğer adıyla Mastcam bir gezgindeki ilk kamera değil, fakat en gelişmişi olduğu kesin. Curiosity’ de fotograf ve video çekmek için programlandı. Ayrıca çektiği fotografları birleştirerek muhteşem panoramalar yapabilecek.  Yüksek çözünürlüklü lensleriyle HD kalitesinde (10 fr/sn) video çekecek monokromatik ayarlar sayesinde tek renkli elektromanyetik spektrumlar yaratabilecek. Bu kadar veriyi depolarken, hepsini arabelleğe alıp, sıkıştıracak ve verileri tekrar dünyaya gönderecek.

 

 

 

Kaynak :http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/index.html

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yıldızlararası Yolculuk İçin Kendi Kendini Onaran Çip

Bugünün teknolojisiyle üretilecek normal bir uzay aracının en yakın yıldıza ulaşması 18,000 yıldan fazla sürer. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*