Sorting by

×
GenelHaberlerTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

VİKTORYA DÖNEMİ’ NDEN GERÇEK JAMES BOND İCATLARI

Ya James Bond Kraliçe Viktorya Dönemi’ ne hizmet eden bir casus olsaydı ?  Herhalde soğuk savaş dönemi James Bond filmlerindeki gibi icatlara sahip olmazdı James Bond Değil mi? Tabi buna rağmen 19 yy. James Bond’ u da oldukça farklı , fakat 19 yy. ‘ da Bond için yine de enteresan bir dönem olurdu. Çünkü 19 yy’ da casusluk Amerika ve Avrupa’ da çok moda olmuştu ve eski tarz (steampunk) pek çok icat mevcut. Bugün bile oldukça sıra dışı olan buluşlar oldukça ilgi çekici. Ünlü Fransız kriminolog Eugène François Vidocq pek çok dedektiflik buluşuna imza attı . Çıkmayan mürekkep, balistik testi gibi testleri soruşturmalarında kullanırdı. Onun metotlarından pek çok dedektif ilham aldı, Allan Pinkerton dahil yani Pinkerton Dedektiflik Ajansı’ nın kurucusu. Özellikle Amerikan iç savaşında casusluk olayları çok artmıştı. İki tarafta casusluk aygıtlarını bolca kullanıyordu. Bu buluşlar Viktorya Dönemi’ nde ise resmen tavan yaptı. Bu aletler günümüzde kullandığımız pek çok aletin ataları aslında.

 Döneminin En Son Teknolojisi

Maurica Collins’ in koleksiyonunda pek çok bu tarz casusluk ekipmanı var. İşte bunlardan bazıları ;

Köstekli Saat Şeklinde Fotoğraf Makinesi : Bu erken dönem fotoğraf makinesinin patenti Lancaster Watch Camera tarafından 1886’ da alındı.Bu makineyi kolaylıkla cüzdanınıza ya da cebinizde kimseye fark ettirmeden saklayabilirsiniz. Bu özel model temelde hiç pratik değildi. Her poz için dört aşamalı lensi açmanız gerekirdi ve gerçekten fotoğraf çekmeniz gerektiğinde fark edilme olasılığınız vardı. Tabi buna rağmen boyutu nedeniyle o zamanın fotoğraf makinelerine göre oldukça küçük kalıyor.

Gizli Baston :  19 yy. başlarında mucitler pek çok farklı baston ürettiler. Bastonların iç boşluğu mesaj taşımak için  kullanılabilirdi. Ayrıca daha gelişmiş bastonlarda dürbün, silah gibi (kolayca ateşlenebilen) değişik aparatlar bulunabiliyordu.

Şifre Diski: MatematikçiCharles Babbage’ ın kriptografi alanında büyük katkıları bulunmuş olabilir. Fakat Amerika Eyalet Konfederasyonu için ajanlık yapıyor olsaydınız şifreleri iletmek ya da okumak için Vigenère şifrelemesine ihtiyacınız olacaktı.

Yüzük Şeklinde Tabanca :  19 yy’ da Fransızlar yüzüğe gizlenmiş özel bir tabanca ürettiler, bu tabanca 5 mm ‘ lik mermileri atabiliyordu. Verilen isim de alete oldukça uyuyor; “Le Petite Protector-Küçük Koruyucu” . Tabi bu aleti kullanmak da ustalık istiyor. Tetiği gizlice çekebilmelisiniz.

Hırsız Alarmı : Gece odanıza düşman casusların sızmasını engellemek için bu tuzağı kapıya kuruyorsunuz. Eğer biri kapıyı açarsa, takoz altındaki dikeni iterek, yüksek sesli bir alarm çalıyor. Tabi ki , James Bond bu tuzağa düşmezdi.

 

Kolsaati GPS  : Bu da yine Maurice Collins ‘ in koleksiyonundan, Viktorya döneminden ne varsa topluyor. Bu eski stil casus aleti oldukça kullanışlı. İstediğiniz haritayı koyuyorsunuz bileğinize sonrasında aşağı yukarı yaparak gideceğiniz yeri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Silahlı Çanta:  İşte tam bir Bond kızına yakışacak bir casus ekipmanı. Normal kullanımda sıradan bir çanta gibi gözüken bu çantanın gizli gözünde bir silah var. Bu silahın tek kurşunu var o yüzden tek şansınız var.

 

Ya da siyanürlü bir sigara ya da protez bir kol özel bir casusluk silahı olabilir. Acaba eski nesil bir casusu başka ne tip gizli silahlar kullanırdı?

Kaynak : http://io9.com/5959454/steampunk-spy+fi-real+life-gadgets-perfect-for-a-victorian-era-james-bond

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu