Sorting by

×
MakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

Uzmanlar Uyarıyor: Mükemmelliyetçilik İntihar Nedeni Olabilir

mükemmeliyet

York Üniversitesi’nden Psikoloji Prof.  Gordon Flett, mükemmelliyetçiliğin intihar eylemlerinde giderek yükselen bir risk  faktörü olduğunu belirtiyor. Son zamanlarda yapılan klinik rehberlerde mükemmelliyetçiliğinde ayrı bir intihar risk faktörü olarak değerlendirilmesi gerektiği ve dikkate alınması gerektiği belirtiliyor.

“Kişi odaklı mükemmelliyetçiliğe acilen bireysel ve sosyal risk faktörü olarak bakılmalı, klinik rehberlerde intihar risk değerlendirmeleri ve önlemlerinde, kamu sağlığına ve intiharları önlemeye ilişkin yaklaşımlarda bulunmalıdır,” diyor Prof. Gordon Flett.

Her yıl tüm dünyada 1 milyondan fazla intihar girişimi olmakla beraber, sadece Kuzey Amerika’da yıllık 40,000’den fazla intihar girişiminin olduğunu gösteriyor. (2012 Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi)

Araştırmada İngiliz Kolombiya Üniversitesi’nden Prof. Paul Hewitt, Western Üniversitesi’nden Prof. Paul Hewitt ve Prof. Flett; fizikçiler, avukatlar, mimarlar gibi hassasiyetle çalışması gereken meslek gruplarını ve liderlik gibi yüksek risk taşıyan kişileri inceleyerek , intihar nedeniyle ölüm vakalarını gözlemledi.

Yazılan makalede intihar düşüncelerinin , mükemmelliyete ulaşmak için yapılan dış baskılarla olan ilişkisini incelediler.

Mükemmel olmak için maruz bırakılan sonu gelmeyen istekler nedeniyle , toplumsal bir konsept olan mükemmelliyetçilik arzusunun sonunda umutsuzluk ve intihar arasındaki ilişki belgelendi. Diğer anahtar arka planlar ise tartışıldı : mükemmelliyetçi (perfectionistic) öz sunumun ve gizlenmenin insanı nasıl hiç uyarmadan intihara sürükleyeceği  ve nasıl mükemmelliyetçilerin kusursuz ve kesin intihar planları yapabileceği gözler önüne serildi.

“Mükemmelliyetçilik ve umutsuzluğa ilişkin verileri özetleyerek, mükemmelliyetçiliğin artan bir risk olduğunu ve bu konuda ayrı bir yaklaşım olması gerektiğini söyleyebiliriz. Ayrıca elde edilen bulgular mükemmelliyetçiliğin;  umutsuzluk, psikolojik acı, hayat stresi, aşırı genelleme ve duygusal mükemmelliyetçiliğe neden olarak intihar dürtülerini ve niyetlerini tetiklediği gösteriyor,” diyor Prof. Flett.

 

Kaynak : ScienceDaily

Araştırma Referansı :

  1. Flett, Gordon L.; Hewitt, Paul L.; Heisel, Marnin J. The destructiveness of perfectionism revisited: Implications for the assessment of suicide risk and the prevention of suicide. Review of General Psychology, Vol 18(3), Sep 2014, 156-172
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu