BilgisayarYeni İcatlar

Syrmo ile Kaykayda Yaptığınız Hareketleri İzleyin

Son yıllarda sensörler ve kol bantları sayesinde yaptığınız aktivitenin performansları ölçülebiliyor. Fakat kaykay gibi extreme sporlarda bu teknoloji nasıl uygulanabilir? Ya da nerdeyse sonsuz hareket seçeneğinin olduğu bu tehlikeli sporda sensörler mobiliteyi engellemeden tahtanın neresine takılabilir?

İşte Arjantin Buenos Aires’den bir grup kaykaycı Syrmo adını verdikleri bir hareket takipçisi geliştirdiler. Bu sayede ollie ile havada yaptığınız hareket truckların(dingilleri) altına gizlenmiş iki hareket sensörü tarafından  bütün flipler ve dönüşler hesaplanabiliyor. Yazılım geliştiricisi ve şirketin kurucusu Guido Marucci Blas, bu sayede kaykaycıların hareketlerini geliştirebileceklerini ve paylaşabileceklerini belirtiyor. Bence de bu sayede hareketler kafada daha belirgin hale gelerek oluşturma sürücü hızlandırabilir. Aslında Syrmo ekibinin ilk denemesi değil, daha önce karkay(snowboard) ve kaykayda hareketleri izleyebilecek bir monitör geliştirmişlerdi. Syrmo’ da ivmeölçer , jiroskop,mikro kontrol ünitesi ve bluetooth modülünde oluşan Syrmo riserın (yükseltici) altına yerleştirilerek tahtada da sadece 1 mm yükseklik ve 50 gram bir ağırlık yapıyor.

Syrmo kaykaycılarda denendi ve kullanım açısından bir zorluk çıkarmadığı anlaşıldı. Sensör o kadar iyi çalışıyor ki, popları ve kickler gibi karmaşık hareketleri algılayabiliyor. Bu sayede gerçek ollie yüksekliğinizi bile belirleyebilirsiniz. Cihaz aslında 3D render alarak hareketin üç boyutlu görüntüsü yapabiliyor. Akıllı telefonla eşlenerek çalışan aygıt cep telefonu Android ve iPhone’ da çalışabiliyor. Amerika’ da 79 dolara satılacak aletin Aralık 2014’ de piyasaya çıkacağı düşünülüyor. Ayrıca proje Kickstarter’da bağış bekliyor. Kaynak : http://www.gizmag.com/syrmo-motion-tracker-skateboard-tricks/32070/ syrmo_skatetracker-14 syrmo_skatetracker-4 syrmo_skatetracker-1 syrmo_skatetracker-0

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu