Bilimsel GelişmeBiyolojiTıp ve Sağlık

Araştırmacılar Sperm Hareketini Arttıran Molekülü Tanımladı

sperm hücre

Araştırmacılar sperm hareketliliği için gerekli olan molekülü tanımladı. Bu sayede doğum kontrolü ve kısırlık tedavileri için geliştirme yapılabilecek. Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) tarafından fon desteği alan çalışmada sperm hücrelerinin aktivitesini arttırarak yumurtaya ulaşmasını sağlamak için gerekli olan hücresel anahtar keşfedildi. Bu gelişme sayesinde spermlerin hareketliliği sağlanarak kısırlık tedavileri ya da erkekler için doğum kontrolü tedavileri geliştirilebilecek.

Erkek üreme yolunun içindeki olgun spermlerin kısıtlı hareket kabiliyeti vardır. Bu hareket kabiliyetine rağmen, spermler dişi üreme yoluna girdiklerinde yeterli itiş gücüne sahip değillerdir. İşte spermler bu inanılmaz yolculuklarına başladıklarında ,ilk olarak yumurta tarafından salımlanan progesteron hormonuyla aktive edilmek zorundadır.

Science dergisinde yayınlanan araştırmada, progesteronun alfa/beta baskın protein 2 (ABHD2) ile bağlanması gerekir. Bu da sperm hücresinin dışında bulunur. Araştırma Kaliforniya Berkeley Üniversitesi, Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütüldü.

“Bu spermin dişi üreme yolunda, nasıl süper hareketli olduğunu açıklamak için önemli bir gelişmedir. ABHD2’yi bloke edecek yeni bileşenler geliştirerek, spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyecek yeni kontraseptif metotlar geliştirebilir, ” diyor Doç. Dr. Stuart Moss,

Aynı şekilde enzimin baypas yapabilecek ya da iyileştirebilecek bir tedavi geliştirerek spermin hareket kabiliyetini arttıracak kısırlık tedavi yöntemleri geliştirilebilir. Sperm hiper aktif faza geçmeden önce kalsiyum hücrenin dış membranından girerek flagellaya(kamçı) ulaşmalı , yani spermin kendini itmek için kullandığı kuyruk benzeri uzantıya ulaşmalıdır. CatSper olarak bilinen sperm proteini, flagelladaki benzeri proteinlere katılarak kalsiyum geçişine imkan tanıyor.

Araştırmacılar bu çalışmada progesteronun CatSper’le doğrudan etkileşerek kalsiyum akışına veya diğer bir molekül(CatSperle sırayla) gibi davrandığı bilmiyordu. Spermi progesteronla tedavi etmeden önce, araştırmacılar onu özel bir sınıf enzimi inhibe eden bir kimyasala maruz bıraktı.Çünkü bu aday molekülün CatSper gibi davranacağını düşünüyordu. Bu teşhis doğruydu: tedavi edilen hücreler progesteron maruziyetinden sonra da inaktif kalarak, CatSper’in doğrudan müdahele etmediğini gösterdi.

Modifiye progesteronla çalışarak, sonunda ABHD2 ‘yi sper kuyruklarından izole etti. Sonrasında inaktif ABHD2 progesteronun sperm hücrelerini aktive edemedi, bu da ABHD2’nin progesteron için moleküler hedef olduğunu doğruladı.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2016/03/160317150807.htm

Referans :

  1. M. R. Miller, N. Mannowetz, A. T. Iavarone, R. Safavi, E. O. Gracheva, J. F. Smith, R. Z. Hill, D. M. Bautista, Y. Kirichok, P. V. Lishko.Unconventional endocannabinoid signaling governs sperm activation via sex hormone progesterone. Science, 2016; DOI:10.1126/science.aad6887
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu