Sorting by

×
Alternatif EnerjiDeneyselMühendislikTeknoloji Haber

Solar Impulse 2 Dünya Turunun İlk Ayağına Başladı

solar impulse 2 uçak

Solar Impulse 2 uçağı 150 milyon dolarlık projenin ilk ayağını bitirerek, dünyayı dolaşmak için yolculuğuna başladı. Bu uçak dünyayı dolaşan ,sadece güneş enerjisiyle uçan ilk uçak olmayı hedefliyor.

İsveçli mühendis Andre Borschberg’in kullandığı tek koltuklu uçak Abu Dabi’den Umman’a olan yolculuğuna Doğu saatiyle  sabah 7:12’de başlayarak 13 saat sonra 11:12’de bitirdi. Solar Impulse 2’in önceki prototipi 2013’de tüm Amerika’yı boydan boya geçmeyi başarmıştı. Yeni güncellenen uçağın kanat açıklığı ise o kadar fazla ki, Boeing 747 ‘den daha uzun . Buna rağmen ağırlığı ancak bir aile arabası kadar. Solar Impulse 2’de 17000 güneş hücresi, 590 kg’lık pil mevcut. Bu sistem sayesinde uçak gece gündüz uçabiliyor.

İsveç destekli proje çevre dostu teknolojilerle tasarlandı. “Temiz teknolojiler yardımıyla, imkansız olduğu düşünülenin yapılabileceğini gösterdik,” diyor Bertrand Piccard takımın ikinci pilotu.

Uman’dan bugün tekrar yoluna devam edecek uçağın, ikinci pilot Piccard tarafından Hindistan Ahmedabad’a kadar uçurulacağı belirtiliyor. Organizatörler 4-5 aya uçağın Abu Dabi dairesinde 34000 km’lik yolu tamamlayacağını öngörüyor.

Kaynak : NBC news

Uçağın 3D rotası

Uçağın 3D Görünüşü

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu