Sorting by

×
BilgisayarGenelHaberlerTeknoloji HaberVideobilim

Smart bisikleti Ebike ” En İyilerin İyisi” olan Red Dot ödülünü Kazanarak, Avrupa’ da Piyasaya Sürüldü.

Smart şık ve pratik tasarımlı bir elektrikli bisiklet yaptı.Smart bisikleti ” En İyilerin İyisi” olan Red Dot ödülünü kazanarak, Avrupa’ da piyasaya sürüldü.Bu elektrikli bisiklet şu an Avrupa’ da piyasada ve yakında Amerika Birleşik Devletleri’nde de piyasaya sürüleceği umuluyor.

Smart bisikletin direksiyonundaki düğme sayesinde sürücü elektrik motorunun güç desteğini ayarlayabiliyor. 4 seviyeli bir güç aktarımı mevcut. Güç seçimine bağlı olarak, özel bataryanın şarjı 100 km’ ye kadar dayanabiliyor.

423 Wh ‘ lik özel lityum-ion pil diğer pillere göre en güçlü pillerden biri. Smart ebike kadrosuna oldukça uyumlu bir şekilde monte edilmiş. Portatif normal soketten şarj edilerek,  çevreye saygılı ve fiyat açısından daha makul  gözüküyor. Bisikletin frenleri özel hidrolik frenler. Asıl ilginç olan lastiğin göbeğindeki özel motorun frene bastığınızda enerjiyi elektrik enerjisine çevirip depolaması, böylece batarya yeniden şarj oluyor. Bisikletin zinciri ise özel bir karbon banttan yapılmış.

Bisikletin hızı 25km/s ile sınırlandırılmış olmasına rağmen pedal desteğiyle hız arttırabiliyor.Ayrıca gidona özel bir telefon bölümü olup, akıllı telefonunuzun GPS’ ini kullanarak bisikletinizden gelen verileri işlemenize yardımcı olan bir yol bilgisayarına dönüşüyor. Ayrıca gece görülebilmeniz için gidona gizlenmiş özel ön ve arka lambaları var.

Almanya için piyasa başlangıç satış fiyatı 2900 avro( 6380 tl yaklaşık) olarak belirlendi.

Image Credits: © Daimler & screenshot of video above

http://youtu.be/eJMEjAfECR8

http://youtu.be/5XjtrpY9lLg

Kaynak: http://cleantechnica.com/2012/05/20/smart-bike-wins-best-of-best-red-dot-award-rolling-out-in-europe/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu