BiyolojiDoğa ve ÇevreMakaleler

Sinekler Sandığımızdan Daha Akıllı Olabilir

150528124154_1_900x600

Sinekler, bizi şaşırtmaya devam ediyor. Cell Press’in Current Biology adlı dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, sinekler günün hangi zaman diliminde olduklarını anlayabiliyorlar. Bunu ise çok basit bir şekilde yapıyorlar: Koklayarak .

Ödül – Zaman Algısı
Daha önce yapılan çalışmalarda, farelerin ve bal arılarının beyinlerinde ödül – zaman bağdaşıklığı kurulduğu gözlenmişti. Bu mekanizmayı biraz daha açmak gerekirse, bu hayvanlar günün belli bir zaman dilimiyle sahip oldukları ödül ögeleri (yemek veya çiftleşme gibi) arasında bağlantı kurabiliyorlar.

Drosophila_melanogaster (1)

Fareler ve Bal Arılarından Sonra Sıra Sineklerde
Araştırmacılar, hafıza zaman algısını meyve sineklerinde (Drosophilamelanogaster) de incelediler. Araştırmacılar, aç olan sinekleri kimyasal bir şeker kokusuyla günün farklı zaman dilimlerini bağdaştıracakları şekilde eğittiler. 2 gün süren bu eğitimden sonra üçüncü günde sineklerin test edilmesi aşamasına gelindi.
Sonuçlar is gayet netti: Sabah teste tabi tutulan sinekler ilişkilendirildikleri sakkarozu tercih ederken, öğleden sonra test edilen sinekler ise öğleden sonra ilişkilendirildikleri sakkarozu tercih ettiler.
Ayrıca, sineklerdeki bu zaman algısı, günün aydınlık – karanlık döngüsüyle de bozulmuyor. Yani bütün gün karanlık bir ortamda yaşayan sineklerde de zaman algısı aynı şekilde korunuyor. CLOCK gene adı verilen geni bulundurmayan canlılar sirkadiyen ritim takibi yapamazlar. Bu genin bulunmadığı sineklerde koku duyularıyla bu takibi yapabiliyorlar.
Bu çalışmadan elde edilen en temel sonuç ise şu;
“Sinekler zaman – koku algısını kullanarak daha iyi yiyecek buluyorlar.”

Referanslar:
• Cell Press. “Smart flies can matchoddscentstosweettreatsbased on time of day.” ScienceDaily. www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150528124154.htm (accessed May 30, 2015).
• Chouhan et al. Fliesrememberthe time of day. CurrentBiology, 2015 DOI: 10.1016/j.cub.2015.04.03

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu