BilimTıp ve Sağlık

Nobel Tıp Ödülü Sıtma ve Parazit Araştırmalarına Verildi

nobel tıp ödülü

İsveç’in başkenti Stockholm’da bulunan Nobel Komitesi, 2015 Nobel Tıp Ödülü’nü parazitler ve sıtma konusunda araştırma yapan 3 bilim insanına verdi.

2015 Nobel Tıp Ödülü’nü William Campbell, Satoshi Omura ve Youyou Tu kazandı.

İrlandalı bilim insanı William Campbell ve Japon araştırmacı Satoshi Omura parazitlerin yolaçtığı hastalıkların tedavisi için geliştirdikleri ilaçtan dolayı Nobel’e layık görüldü. Çinli bilim insanı Youyou Tu da sıtma hastalığına karşı geliştirdiği ilaçla 2015 Nobel Tıp Ödülünün sahibi oldu.

Sıtma  ve parazitlerle ilgili araştırmaları nedeniyle Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan İrlandalı William Campbell, Japon Satoshi Omura ve Çinli Youyou Tu yaklaşık 1 milyon dolar (960.000 dolar) değerindeki ödülü paylaşacak.

Nobel Komitesi’nden yapılan açıklamada, yüzyıllardır insanlığın başına bela olmuş parazitlerin yol açtığı sıtmanın tedavisinde yaptıkları eşsiz terapi nedeniyle  üç bilim insanının ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Sivrisinek yoluyla bulaşan sıtma hastalığı her yıl 450 bin kişinin ölümüne neden oluyor. Yeryüzünde 1 milyona yakın insanda sıtmanın bulaşması riskiyle yaşamak zorunda.

Yarın ve çarşamba günü fizik ve kimya alanında 2015 Nobel Ödülü’nü kazanan bilim insanlarının açıklanması bekleniyor.

Kazanan isimler Nobel Ödülü’nü 10 Aralık’ta düzenlenen törende alacaklar. Nobel Ödülleri, Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık’ta sahiplerini buluyor.

Kaynak:http://www.ntv.com.tr/dunya/nobel-tip-odulu-3-bilim-insanina-verildi,EnyOAVZ6hEeQHMxjwDelyw

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Nobel Tıp Ödülü Sıtma ve Parazit Araştırmalarına Verildi - Vayb.me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu