REKLAM

Neden Katalog Baskısına İhtiyaç Duyulur

Teknoloji hayatımızın derinlerine işlemiş olsa bile insanoğlu hala bir şeyi elden ele dolaştırarak en iyi reklamın yapılabildiğinin farkında. Bunun en önemli nedeni insanların görsellere daha çok önem vermesi ve bu şekilde daha akılda kalıcı bir reklam ve tanıtım kampanyası yapılabilmesi. Katalog basım süresi, genelde ürün ve hizmetlerin detaylarıyla alakalı olarak değişmektedir. Detaylı bir katalogda tasarımın düzenlenmesi de uzun zaman alacağından süre çok az da olsa uzayabiliyor. İdeal bir katalog basım süresi 6-8 iş günü olarak görülebilir. Baskı işlerinde önemli olan ürünü en iyi şekilde son kullanıcıya ulaştırmaktır. Bu nedenle ince elenip sık dokunur. Baskı sonrası fark edilen hatalar için maddi kayıpların yanında ciddi bir vakit kaybı da yaşanabilmektedir.

Katalog baskı makineleri ile baskı süresi kısaltılabilir mi?

Teknolojinin en önemli nimetlerinden biri de kuşkusuz insanoğluna inanılmaz zaman kazandırması ve insanların yaptığı birçok işi kolayca makinalara yaptırabilmek. Tüm bunların yanında makineler ne kadar hızlı olursa olsun baskı kalitesi artsa da hatalar her daim insan kontrolünde düzeltilebildiğinden insana olan ihtiyaç, hızlı bir makineye olan ihtiyaçtan çok daha önce gelir. Sorumuzun cevabı süre kısaltılabilir ancak insan kontrolü ve yapılan düzeltmeler çok daha fazla süre aldığından makineler yalnızca küçük bir değişiklik yaratır. Bu nedenle bir şirketin kaliteli baskı makinesinden çok tecrübeli çalışanlarının olması önemlidir. Çünkü tecrübe size hata olabilecek yerleri zaman içerisinde gösterdiğinden adım adım kontrol sağlanır ve baskı öncesi olası hatalar giderilebilir.

Katalog baskı fiyatları neye göre belirleniyor?

Katalog baskı öncesinde bazı değişkenler fiyatın belirlenmesinde de önemli rol alıyorlar. Bunlardan biri süre kısıtı. Eğer acil bir iş yapılacaksa makine ve insan aktif olarak fazla rol aldığı için ücret biraz daha fazla olabiliyor. Bunun yanında baskıda kullanılan renk sayısı, kağıt kalitesi de en önemli değişkenler arasında yerlerini alıyorlar. Özellikle kullanılan kağıdın kalitesi, ürünün en büyük gideri olan kağıt değerini önemli ölçüde etkilediğinden kaliteli bir kağıdın maliyeti katalog baskı sırasında göz ardı edilmemesi gereken bir değişken olarak karşımıza çıkıyor.

Katalog basımı için firma seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yazının önceki bölümlerinde bahsettiğimiz gibi katalog basımı başta olmak üzere neredeyse tüm matbaa ve baskı işlerinde çalışılan firmalarda bazı önemli değerlere dikkat edilmeli.

  • Firmanın bu işin ne kadar süredir yaptığı
  • Firmanın çalışanlarının tecrübeleri
  • Şirketin daha önce yaptığı işler ( referansları )
  • Müşteriye yaklaşımları

Tüm bunlar önemli bir şekilde değerlendirilip fiyat aşamasına en son geçilmelidir. Bazen ucuza aldığınız bir hizmet aslında sizin için epey pahalı bir sonuç doğurabilir. Bu nedenle seçim yaparken üstteki değişkenlere mutlaka göz atılmalıdır. Bu bilgilerin dışında kurumsal firmalarla çalışmak, merdiven altı ama ucuz firmalarla çalışmaktan çok daha ekonomiktir, bunu asla göz ardı etmeyiniz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu