Sorting by

×
BilimBilimsel GelişmeBiyolojiGenetikTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

mRNA’yla Taşınan Nanoparçacık Sayesinde Fıstık Alerjisi Tarihe Karışabilir

Fındık, fıstık alerjisi gibi alerjiler tüm dünyada birçok insanı etkilemektedir. Zaman zaman anafilaktik şok ve dolayısıyla ölümle sonuçlanabilen yiyecek alerjileri gibi alerjiler ciddi riskler barındırmaktadır. Kaliforniya Üniversitesi’nden(UCLA) bilim insanları, dünyanın ilk m-RNA nanoparçacık ilacını geliştirerek, farelerde yer fıstığı alerjisini geri çevirmeyi başardı. Ayrıca yeni geliştirilen ilaç sayesinde hayatı tehdit eden bu alerjilere karşı savaşta gerekli mikrobiyolojik aletler de yüklenerek alerji durduruluyor.  

UCLA’da profesör olan çalışmanın ortak yazarı Dr. André Nel, “Bildiğimiz kadarıyla, mRNA tedavisi hiçbir zaman alerjik bir hastalık için kullanılmadı. Geliştirdiğimiz ilacın yer fıstığı alerjilerini yatıştırmak için kullanılabileceğini gösterdik. Aynısını diğer alerjenler, gıda ve ilaçlar ve otoimmün koşullar için de yapabileceğine inanıyoruz,” diyor.

Covid-19 aşılarında ilham alan araştırmacılar mRNA’nın için nanoparçacık yerleştirerek, karaciğere yolladı. Karaciğer spesifik hücrelerin fıstık proteinleri tolere edecek şekilde öğretildiği bölgedir. Araştırmacılar, yabancı maddelere karşı toleransı ve bağışıklık sistemini yabancı proteinlere saldırmak yerine tolere etmesi için eğitmeye yardımcı olan antijenler veren hücrelere ev sahipliği yaptığı için karaciğere yöneldi.

Araştırmacılar 2021’deki araştırmada farelerde yumurta alerjisini dindirmek için karaciğere nanoparçacık yardımıyla epitop* adı verilen protein fragmanından yolladı. 2022’ye gelindiğinde ise araştırmacılar epitop bağlantılı yerfıstığı alerjilerini keşfetti.

Dr. André Nel, “Eğer doğru epitopu seçecek kadar şanslıysanız, diğer tüm fragmanlara verilen tepkileri engelleyen bir bağışıklık mekanizması vardır. Bu şekilde, hastalıkta rol oynayan bütün epitop topluluğunun icabına bakabilirsin. “diyor.

İşte burada mRNA sahneye çıkıyor. Benzer şekilde mRNA aşılarında COVID-19 diken proteini kodlanırken, mRNA içine konulan nanoparçacık spesifiki epitopu kodlayarak benzer bir savunma sunuyor.

Farelerin üzerinde yapılan denemeler sonucunda nanoparçacık tedavsinin hayvanlarda yerfıstığı proteinine karşı toleransı arttırdığı keşfedildi.

Araştırmacılar tedaviyi 3 yıl boyunca klinik denemelere tabi tutacak. Farklı epitoplar kodlanarak diğer alerji türleri için tedavilerin geliştirilebileceği düşünülüyor. Hatta bu yeni teknik sayesinde, Tip 1 diyabetin de tedavi edilebileceği düşünülüyor.

Çalışma ACS Nano dergisinde yayınlandı .

* Epitopantijenik determinant veya antijenik belirleyici, bir antijenin antikora ve B hücrelerine bağlanan kısmıdır. Epitopun bir kısmı majör histokompatibilite kompleksi (MHC) tarafından sunulan peptitlere çevrilip T hücrelerine de bağlanabilir.[1] Bu bağlar nedeniyle epitoplar antijenlerin bağışıklık sistemi tarafından tanınmasını sağlar.

Kaynak: University of California, Los Angeles

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu