Sorting by

×
Teknoloji Haber

MERCEDES ENER-G-FORCE 2025 YILININ ARACI OLACAK

2025’ de otoban polisleri sizce nasıl olacak?  İşte bu soruların en iyi cevabını, Los Angeles Oto Şovu Tasarım Yarışması’ nda Mercedes-Benz Ener-G-Force  konseptiyle cevapladı.  Kuzey Amerika AR-GE takımı artık geçmişe dönük olmayan, tümüyle geleceğe dönük bir tasarım yaparak, yakıt hücresi tabanlı ve havadaki nemi alarak kendi hidrojenini üreten bir araba üretmek istediğini gösterdi. Mercedes’ in efsanevi  G sınıfı böylece geleceğe taşınıyor. Araç böylece çevreci bir araç olacak.

Los Angeles Oto Şovu Tasarım Yarışması, büyük otomobil firmalarının ev sahipliği yaptığı ve desteklediği bir yarışma. Sınırsız özgürlük verilen yarışmacılar bilim-kurguya hizmet eden uçuk kaçık tasarımlar sergiliyor. İşte bunların bazıları da arazi için tasarlanıyor.

Mevcut G Sınıfı’na göre 30 cm daha uzun olan konsept her çeşit güç aktarım organını alacak kadar hacme sahip. Tamponlar, portbagaj ve çatıdaki ışıklar gövdeyle birleştirilmiş. Ön farların şekli “G” harfini çağrıştırıyor. 20 inçlik dev jantlar ve lastikler gerçekten etkileyici gözüküyor. Camlar biraz daha küçültülerek kasanın dayanıklığı arttırılmış. 360 derece topografik tarayıcısı elektronik süspansiyona bağlanmış ve tavana eklenmiş.

Bu tasarımı enteresan kılan diğer bir şey ise elektrikli transmisyona sahip olması. Ayrıca çabuk erişim için  yedek lastik yeri bir alet kutusuna çevirilmiş.

Mercedes Benz Ener-G-Force jipinin tavanında yer alan su tanklarından gelen su,  “hidro-teknoloji dönüştürücü” ile hidrojene dönüştürerek, aracın etrafında bulunan pillere depolanabiliyor. Böylece dört tekerdeki elektrik motorları buradan beslenebiliyor.

Mercedes-Benz tasarımcıları konseptin 1:1  modelini yaparak, ne gibi bir araç yarattıklarını böylece sergilediler.

Aracın Mercedes’ in G serisinin geleceğini temsil ettiği belirtiliyor. Modern ve çarpıcı tasarım ” Ener-G-Force” şimdiden Mercedes’ in şimdiden 2025’ i  nasıl düşlediğini gösteriyor. Böylece jiplerin dönüşümüne şahit oluyoruz.

 

Kaynak: http://www.gizmag.com/mercedes-ener-g-force-la-design-challenge/25068/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu