Sorting by

×
FizikMühendislikÜtopyaUzay-ZamanYeni İcatlar

MEGA Sürücülü Uzay Gemileri Işık Hızına Yakın Hızlarda Seyahat Edebilir Mi?

Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, Fullerton’tan Fahri Fizik Profesörü Jim Woodward’ın çılgın bir fikri var: yıldızlar arası yolculuk yapabilecek bir uzay gemisi. Bu gemiye enerji sağlayacak itiş sistemi ise oldukça ilginç; elektrik akımı uygulandığında saniyede binlerce kez titreşen piezo kristal parçacıklarından oluşuyor. İşte Prof. Woodward bu itiş sistemi sayesinde, uzay gemisinin ışık hızına yakın rölativistik hızlarda seyahat edebileceklerini savunuyor.

Profesör bu  icadına MEGA(Mach etkili kütleçekimsel yardımcı) sürücü ismini vermiş. Bu sistem sayesinde, elektrik gücünden başka bir kaynak olmadan itiş sağlanabileceği söyleniyor.

Tabi sistem yakıt itkili motorlar gibi bir anda yüksek hıza çıkmıyor fakat çok uzun bir sürede ışık hızına yakın hızlara  ulaşacak. Tabi bunun için gemide onlarca yıl elektrik gücü sağlayacak bir de nükleer reaktör olacak.

MEGA sürücü, Albert Einstein kendi iddiası olan Mach prensibine dayanıyor. Yani uzay kütle çekimsel etkilere bağlı eylemsizliğe.  Nesnenin enerjisi değiştiğinde, çevresindeki uzay ve zamanında enerjisi değişecek yani bu Einstein’ın ünlü kütle-enerji denklemi  olan E=mc²’ye aykırı bir fikir. Zaten Prof. Woodward’da Einstein bu konuda yanılmış olabileceğini düşünüyor.  

Wired dergisine göre, MEGA sürücüdeki piezoelektrik diskler de bir cisim olduğundan, anlık olarak kütle ve enerji hallerini değişeceğinden, teorik olarak hızlanmaya başlayacak.

NASA Mega Sürücüyü Ödüllendirdi

Aslında Woodward MEGA sürücü üzerinde 30 yıldan uzun bir süredir çalışıyor. Hatta 2017’de NASA tarafından Yenilikçi Geliştirilmiş Konseptler programı tarafından fonla ödüllendirildi.

Hatta bu ödül parasıyla Woodward ve arkadaşları bir mürettebatsız konsept uzay aracı da tasarladı. Bu sıra dışı uzay gemisi,SSI Lambda  1500 adete kadar MEGA sürücü içeriyor.

Ayrıca geçenlerde , Woodward’ın son MEGA sürücü prototipi önceki prototiplerin tümünden daha fazla itiş gücü sağladı.

Prototip itici çok hassas

“Ölçülen kuvvette devasa bir artış görünce şok oldum,” diyor Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nden yakın meslektaşı fizikçi Hal Fearn .

Diğer araştırmacılar halen bu konuda şüpheci.

“Bunun gerçek olabilmesi için 10’da 1 ile 10 milyonda 1 arası bir şans var, muhtemelen bu da spektrum en yüksek sonuna doğrudur. Tabi yine de ortada bir olasılık var ki, bu da inanılmaz. İşte bundan dolayı yüksek risk, yüksek ödül demek. Bilim yapmamızın nedeni budur,” diyor Deniz Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı’ndan uçak mühendisi Mike McDonald.

Woodward ve Fearn şimdi bu cihazın çalıştığını göstermek için uzayda bir test yapmayı planlıyor.

Kaynak: https://www.wired.com/story/mach-effect-thrusters-interstellar-travel/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ben 7 yıldır anti yerçekimi sistemi üzerine çalışmalarımı sürdürmekteyim. Yukarıdaki makalede bahsi geçen sistem anlaşılıyor ki sadece uzayda işe yarar. Halbuki ben Dünya’da işe yarayacak itki gerçeğini keşfettim. Evet benim sistemimde de ortaya titreşim çıkıyor fakat çalışma prensibi çok farklı. Kesinlikle emin olduğum bir gerçek var, açısal momentumlu itki oluşturmak mümkündür. Sadece tek sorun bu açısal momentumu çizgisel momentuma dönüştürebilmektir. Bunun da çözümünü buldum fakat, kendi imkanlarımla oluşturabilir miyim, zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu