MakalelerREKLAMTıp ve Sağlık

Labioplasti İşlemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Labioplasti işlemi yani iç dudakların küçültülmesi işlemi talep eden kadın ve genç kız sayısı giderek artmaktadır. Labioplastiyi nerede ve kime yaptırdığınız çok önemlidir.

Bu operasyonu planlayan kadınlara yol haritası olması amacıyla Kozmetik Jinekolog Op. Dr. Ebru Ünal ile ameliyatın artı ve eksilerini konuştuk. Bu konu hakkında sormak istediğiniz soruları @doktorebruunal instagram adresinden ya da www.ebruunal.com.tr websitesinden Doktor Hanıma sorabilirsiniz.

İç dudak büyüklüğü nedir? Kadınları ne rahatsız ediyor?

Labia minoraların 2 cm den büyük olması labial hipertrofi olarak değerlendirilmektedir. Labioplasti kararını verirken büyüklüğün ne kadar olduğundan ziyade ne kadar rahatsız ettiğini dikkate almak gerekir. Labia minora yani iç dudakların büyüklüğü kadında kaşıntı, geçmeyen vajinal akıntı, ilişkide ağrı, bazı kıyafetlerin rahatsız etmesi, kozmetik kaygı, kendine güvende azalma gibi sorunlara neden olabilir. Bu sorunları çözmenin en kesin yolu ise labioplasti işleminin yapılmasıdır.

Labioplasti işlemini tecrübeli kişilerin yapması önemli dediniz. Bunu biraz açar mısınız, çok mu zor bir uygulama?

Labioplasti işlemi, bilinenin aksine bir ameliyattır. Ama doğru kişiler yaptığında herhangi ciddi bir komplikasyonu olmayan kolay bir ameliyattır. Ameliyatı yapacak hekimin tecrübesi ve kullandığı cihazların kalitesi, alınacak sonucu doğrudan etkiler. Labioplasti eğer klemp koyar keserim mantığı ile , cerrahi bir teknik olmadan yapılır ise sonuçta elde edilecek görüntü  estetikten uzak, orantısız, asimetrik ve düzensiz kesi uçları olan bir labia minora olacaktır. Yanlış yapılan operasyon sonucu kötü sonuç oluşması kadının kendine güveni ve cinselliğinde büyük hasara sebep olur. İlişkideki alacağı zevk azalır, hatta ağrılı ilişki gelişebilir.

Her iç dudak büyüklüğü aynı teknikle mi düzeltilir?

İç dudaklarında büyüklük şikayeti olan kadınların %10’unda sadece iç dudaklarda küçültme cerrahisi gerekir,  %90 kadında hem klitoris etrafı hem de prepuce denilen klitorisin yukarısında kalan kısmın da iç dudaklarla beraber küçültülmesi gerekmektedir. Bu bölgelerin düzeltilmesine klitoral hood reduction veya klitoroplasti denilmektedir ama bu uygulamalar aslında labioplastinin bir parçasıdır. Sorunun nerede daha belirgin ve labia minoraların ne yapıda olduğuna göre çıkarılacak ve düzeltilecek bölge değişir ama düzeltme tekniği değişmez. Farklı tipler labia minoralar için belli düzeltme hatları vardır. Ama bu demek değildir ki bir teknik şart değil. Mutlaka mikroinvaziv cerrahi ile ve buradaki damar ve sinirlere dikkat ederek, klitorisin kendisine asla dokunmadan,  sadece etrafında düzeltmeler yaparak estetik işlem planlanmalıdır.  Ayrıca bu bölge kesi ve kanama kontrolünde kesinlikle noter kullanılmamalıdır, koter derin koagülasyon yani hasar yapar ve sinir hücrelerine zarar verir. Bu da orgazm sorunu yaratır.

Siz labioplasti işleminde hangi tekniği kullanıyorsunuz ve labioplastiyi nerede yapıyorsunuz?

Ben labioplasti işlemini kliniğimde lokal anestezi ile yapıyorum. Hastalarımızın heyecan ve kaygılarını azaltmak için ameliyattan 30 dakika önce benzodiazepin hap veriyoruz. İşlem sırasında hiç sıkıntı çekmiyor ve kesinlikle ağrı hissetmiyorlar. 

Labioplasti işlemini Compozid Reduction Labioplasti tekniği ile yapıyorum. Bu teknikte klitoris üstü, klitoris seviyesi ve klitoris altı olarak üç parça oluşturuluyor ve birleştiriliyor, böylece hem estetik hem de fonksiyonel sonuç elde ediyoruz. Genital  bölgenin damar, sinir ağına dikkat ederek çok hassas bir şekilde çalışıyorum. Ayrıca ameliyat sırasında kullandığım Femilift lazer ve Ellman Radyofrekans sayesinde operasyon sonrası ağrı daha az oluyor ve iyileşme daha hızlı oluyor. İşlem sonrası birinci haftada hastalarım günlük hayatlarına rahatlıkla dönebiliyorlar. Yaptığım labioplasti işlemi sonrası hastaların en az %35 ‘i  eskiye göre daha kolay orgazm olduğunu söylemektedir.

Daha önce labioplasti yaptırmış ve kötü sonuç elde etmiş olan kadınlar tekrar ameliyat olarak iyi estetik sonuç almaları mümkün mü?

Başka yerde yapılan yanlış işlem sonrasında kötü sonuç nedeniyle düzeltme labioplasti işlemleri yapıyoruz. Burada önemli olan ilk ameliyattan sonra ne kadar dokunun geride kaldığı. Bazen hiç iç dudak kalmamış oluyor, bu durumda vajina ve dış dudaklardan labia minora oluşturuyoruz.

Labioplasti işlemi şansa bırakılmamalıdır. Çünkü kadında ve erkekte haz almak için yaratılmış tek bölge genital organlardır. İşlem daha ucuz yapılıyor diye hesap yaparak karar vermek çok yanlıştır. Labioplastinin kötü yapılacağına, hiç yapılmaması kadın için daha iyidir. Yaptırmayı düşündüğünüz hekime kullandığı teknik, cihazlar ve şimdiye kadar kaç tane yaptığını mutlaka sormalısınız. Hatta önce sonra resimler sormanız da sizin doğru karar vermenizde yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu