KimyaMakalelerTıp ve Sağlık

Kornea Hasarlarını İyileştiren Lipid Bulundu

Normalde deri yaralanmalarını iyileştiren doğal bir lipidin, genel kornea çiziklerini iyileştirebileceği bulundu. Hatta DOPG adı verilen lipidin diyabet gibi durumlarda iyileşmeyen yaraları da iyileştirebileceği raporlandı.

Elde edilen bulgular, DOPG ya da dioleoil-fosfatidilgliserol adı verilen lipidin parmak girmesi ya da maskara çubukları nedeniyle oluşan kornea çiziklerini iyileştirebildiği gösterildi. Laboratuvar ortamında çoğaltılan insan kornea hücreleri ve sağlıklı fareler üzerinde yapılan gözlemler Investigative Ophthalmology and Visual Science dergisinde yayınlandı.

Diğer taraftan, gözün önünde istiflenerek aynı koruyucu bir tuğla gibi davranan kornea epitelyum hücrelerinin, en önemli deri hücresi tipi keratinositlerle aynı sinyalleşme yolunu kullanarak fosfatidilgliserol(PG) üretimini başlattığı gösterildi.

Elde edilen bulgular DOPG’nin topikal uygulamalarını hatta göz damlası şeklindeki kullanımlarının bir gün kornea yaralanmalarını tedavi edebileceğini gösteriyor. Bununla beraber, katarakt ameliyatı gibi göz ameliyatlarında faydası olabileceği de söyleniyor.

Derin olmayan kornea çizikleri, gözün en dış kornea epitelyum hücre tabakasını etkiler ve genelde birkaç günde iyileşir. Fakat daha derin bir doku hasarı mevcutsa, sürekli batma ve acı hissi yaratabilir ve görme kaybı yaratma olasılığı vardır.
Dr. B.Bollag doğal olarak vücutta bulunan PG molekülün keratinositleri düzenlemede önemli bir oynadığı kadar, derideki enflamasyonu da baskıladığı kadar, psoriasise girmiş hücreleri onararak sağlıklı deri hücrelerine onarılmasına da yardım ettiğine dair kanıtlar sunuldu.

İşte Bollag ve arkadaşları PG’nin deri hücrelerini onardığı gibi, kornea tabakalarını da onarabileceğini düşündü.
PG’yi hedef alarak, DOPG’nin bir araç gibi kullandı ve vücudun spesifik olmayan ön savunma sistemini devreye sokarak bir istilacı ya da hasar algısı yarattığını ortaya koydu.

Bollag 2018’da Journal of Investigative Dermatology’da PG’nin,aşırı psoriasis durumunda, deri hücreleri tarafından koruma amaçlı üretilen antimikrobiyal peptitleri etkinleştiren bir araç gibi davrandığını raporladı.

Deriye dönersek Bollag, DOPG’nin cilt hücrelerinin birbirine değerek üremeyi durdurmasını engelleyerek , üremelerini sağlayarak sağlıklı bir deri oluşturmalarına yardımcı olduğunu gözlemledi.

Ayrıca korneanın iyileşmesi için hücre üremesinin artması gerekiyor. İşte bu nedenle DOPG stimülasyonu ile kornea hücre tabakasının % 40 kadar iyileştirmesine karşın, yumurtalardan elde edilen PG karışımlarının iyileşmeyi % 30 inhibe ettiği gözlendi. İyileşmesi kabiliyeti engellenmiş farelerde ise DOPG tedavisiyle yaralanmalar 28 saat sonunda % 50 küçüldü ve tedavi iyileşme önemli derecede arttı.

Normalde, piyasada PG içeren 7 çeşit ürünün göz kuruluğu ve maküler dejenerasyon için de kullanıldığının altını çizmek gerekiyor.

Kornea çizilmeleri güçlü bir şekilde kaşıyarak, uzun süreli kontakt lens kullanımından dolayı kuruluktan ya da ince kum tanelerinden kaynaklanabilir. Normalde gözyaşı, gözümüzü yıkayarak, yağlayan,iyileştiren ve enfeksiyonlara karşı savaşan doğal bir maddedir.

Günümüzde kornea yaralanmalarında topikal antibiyotikler kullanarak enfeksiyonla mücadele ediliyor ve kortikosteroidlerle enflamasyon baskılanıyor. Bu tedavilerin yan etkileri olabiliyor ve steroidler enfeksiyon riskini arttırıyor. İşte bu nedenle yeni ve doğal tedavilerin geliştirilmesi kornea hasarlarını minimuma indirebilir.

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-03-lipid-eye-frontline.html

Araştırma Referansı:

Wendy B. Bollag et al, Dioleoylphosphatidylglycerol Accelerates Corneal Epithelial Wound Healing, Investigative Opthalmology & Visual Science (2020). DOI: 10.1167/iovs.61.3.29

Dergi bilgisi:Journal of Investigative Dermatology

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu