BilimElektronikİlginç BilimMühendislikNanoteknolojiSanat

Kirigami İle Grafenden Mikroskopik Makineler Üretildi

kirigami-grafen

Cornell Üniversitesi’nden fizikçiler kirigami sanatını nano boyutta grafen çalışarak insan yapımı mikroskopik makineler yapmayı başardı.Normalde artık pek çok alanda kullanılan ve 2010’da keşfedenler Nobel fizik ödülünü getiren mucizevi materyal, kirigami ile bugüne kadar görülmemiş makinelerin yapımını sağlayabilir. Normalde origamiye benzeyen Japon kirigami sanatında katlamanın dışında, kesme de yapılabiliyor.

Araştırmacılar ilk olarak lazer kesimle kağıt modeller yaptıktan sonra, grafenle nanoboyutta tasarımlar üzerinde çalışmaya başladı. Grafen iletken ve güçlü bir malzeme olduğundan kompleks yapıları oluşturmak oldukça zor. Araştırmacılar bunun üstesinden gelmek için su ve yüzey aktif maddeler (yüzey gerilimini düşürmek için) ,kullanarak malzemeyi istenilen şekilde bükmeyi başardı. Sonrasında grafene altın tablar tutturarak, şekillerin her birinin sonuna kavrama noktaları ekledi.

Ayrıca ekip grafen kirigamiyiaçma ve kapatma testlerine maruz bırakarak dayanıklığını ölçtüler. 10,000 tekrardan sonra bile ne bir hasar ne bir bozulma görüldü. Materyal sanki el dokunmamış gibiydi ve elastikliğini koruyordu.

Araştırma Nature dergisinde yayınlandı.

LiderlerVadisi.com‘daki yazımdan alınmıştır.

grafennanomakinekriigami

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu