Sorting by

×
BilimTıp ve Sağlık

Kendini Genç Hisseden Yaşlılarda Erken Ölüm Oranları Daha Düşük

yaşlılık

JAMA İç Hastalıkları’nın yaptığı araştırmaya göre kendilerini genç hisseden yaşlıların kendilerini yaşlı hissedenlere göre erken ölüm oranlarının daha düşük olduğunu tespit ettiler. Raporda yer alan bilgilere göre insanlar yaşadıkları ortama, çevreye ve sağlık koşullarına göre kendilerini daha genç ya da yaşlı hissedebiliyorlar.Londra Üniversitesi’nden araştırmacılar Isla Rippon ve Andrew Steptoe, yaşlıların kendi hissettikleri yaşın normal yaşlarına ve mortaliteye olan etkisini incelemişlerdir.

Araştırmacılar çalışmada 6,489 kişi değerlendirildi.  Bu grubun ortalama yaşı 65.8’dir. Ama kendilerinin algıladığı ortalama yaş ise  56.5’dir.

Gruptakilerin %69.6’sı kendilerini yaşlarından daha genç hissediyorlar. %25.6’sı kendilerini oldukları yaşta, %4.8’i ise kendilerini daha genç yaşta hissediyor.

Başka bir gruba 99 ay boyunca mortalite ölçümü yapıldı. %14.3’ü kendilerini daha genç, %18.5 kendilerinin bulunduğu yaşa yakın bir yaşta, %24.6’sı ise kendini daha yaşlı hissediyor.

Çalışma gösterdi ki kardiyovasküler ölümlerde, kanserden ölümlerle kendimizi kaç yaşında hissettiğimizin arasında güçlü bir bağ vardır.

“Tabi ki bu mekanizmanın altında yatan sebeplerin iyi araştırılması gerekiyor. İnsanların nasıl bir ortamda yetiştiği, kilo durumları, sağlıklı beslenip beslenmediklerine bakıldığı zaman bunlarda insanların kendini genç hissedip hissetmediğinin sebebidir. Çalışmanın sonucunda kendini daha yaşlı hissedenlere daha sağlıklı bir yaşam sunulması ve tedavilerin bu yönde yapılması gerektiğine varılmıştır.

Kaynak : 

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141215185304.htm

Araştırma Referansı : 

Isla Rippon, Andrew Steptoe. Feeling Old vs Being Old. JAMA Internal Medicine, 2014; DOI: 10.1001/jamainternmed.2014.6580

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu