Sorting by

×
Bilimsel Gelişmeİlginç BilimNanoteknoloji

Karbon Nanotüpler Sayesinde Kaynama Sıcaklığındaki Su Donduruldu

Deniz seviyesinde saf su 0° C’de donar ve 100 ° C’de kaynar değil mi? Normalde evet, fakat MITden araştırmacılar karbon nanotüplerde bulunan ufak boşlukların içinde kaynama sıcaklığındaki suyun donabileceğini keşfetti. Bu bulgu sayesinde proton ileten buz hatları gibi uygulamaların yaratılabileceğini düşünülüyor.

Su sıvı, katı ve gaz halinde değişim gösterdiğinde, sıcaklık temel faktör değildir. Basınç düşürülerek suyun kaynama noktası olabildiğince düşürülebilir.

Ayrıca su  nanometre ölçeğine hapsolduğunda , bu yılın başlarında keşfedildiği üzere tuhaf bir dördüncü hale bürünüyor. Bu araştırma 1990lara kadar gidiyor, su hidrofobik materyallerle bir an sarılırsa anında buharlaşıyor. İşte bilim insanları havadan su elde etmek için nano çubuklar yarattıklarında benzeri bir fenomen gözlemlediler.

“Eğer bir sıvıyı nano boşluğa hapsederseniz, onun faz davranışını gerçekten bozabilirsiniz. Bu etki herkesin beklediğinde çok daha büyük olmaktadır,” diyor araştırmanın baş yazarı Michael Strano.

Araştırmacılar suyun kaynama ve donam sıcaklığında değişimler beklerken, sonuçlar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Sonuçlar beklenenden gerçekten çok daha fazla bir yönde ilerledi. Donma noktas düşeceğine yükseldi. Bir testte nanotüpteki su , 105 ila 151 ° C arasında dondu.

 

Daha  önce yapılan simülasyonların oldukça değişik getirileri oldu.  Araştırmacılar nanotüplerin yarıçapında, 0,01 nm kadar değişiklik yaratıldığında suyun donma noktasında onlarca derece fark olabileceğini keşfettiler.

Araştırmacılar bunu çalışmak için suyu iki ucu açık karbon nanotüplere yerleştirdi. Suyun halen bu tüplerin için nasıl girdiği gizemini koruyor, çünkü nanotüpler su iticidir ama su bir şekilde bunu aşmanın yolunu bulmuş.

Sonrasında titreşimsel spektroskopi kullanarak sadece nanotüp boyunca sadece uyun hareketi değil aynı zamanda fazının da izlenebileceği anlaşıldı . Su katılaştığı zaman , yani buz olmasına gerek olmadan bu faz bulunabiliyor. Ekip halen buzun kristal yapısını içerdiğini onaylamadı.

Peki bu tuhaf materyaller ne yapabiliriz? Bu sayede materyaller üzerinde buz hatları (tel gibi) geliştirilerek protonlar 10 kat daha hızlı iletilebilir.

Araştırma Nature Nanotechnology dergisinde yayınlandı. 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu