Sorting by

×
Alternatif EnerjiBiyolojiİlginç BilimMakalelerNanoteknoloji

Isıdan Elektrik Üreten Kağıt Yapıldı

Bilim insanları, bakteri ve nanotüp kullanarak ,esnek ve dönüştürülebilir termoelektrik kağıt üretmeyi başardı. Bu kağıt atık ısı enerjisini elektriğe dönüştürüyor ve kayıp enerji geri kazanımı sağladığından verimi arttırıyor. Barcelona Malzeme Bilimleri Enstitüsü’nden(ICMAB-CSIC)  bilim insanları bakterilere selüloz üreterek bunu karbon nanotüp malzemeyle birleştirerek, sürdürülebilir ve çevreyle dost bir ürün üretti.

“Enerji için materyal üretmek yerine, bakteri ortamında onları malzemeyi bakteriye ürettiriyoruz . Bakteriyi şeker ve karbon nanotüp içeren sulu bir kültür içine yerleştirdik. Böylece karbon nanotüplere bağlı nanoselüloz fiberlerden oluşan bir cihaz ortaya çıktı,” diyor Mariano Campoy-Quiles.

Araştırmacılar selüloz iplikçikler sayesinde dayanıklı, esnek ve şekil alabilen bir materyal üretilirken, karbon nanotüpler sayesinde yüksek elektrik iletkenliği elde ettiler. Böylece çevreye karşı çok zararlı olmayan, geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir bir malzeme ürettiler.

Ayrıca bu yeni malzemenin, diğer sentetik polimerlere daha fazla ısı dayanımı var. 250 °C’ye varan sıcaklıklara kadar dayandığı belirtiliyor.

Materyalin kalınlığı, rengi ve şeffaflığı da kontrol edilebiliyor.

Karbon nanotüpler küçük boyutlu malzemeler olduğu için çok az miktarlarda (bazen % 1’e kadar) kullanılması yetiyor. Ayrıca karbon nanotüp miktarının arttırılması(%10’a kadar) materyal verimini % 100’e kadar arttırabiliyor. Bununla beraber karbon nanotüpler , aynı nanoselüloz fiberler gibi homojen yayılıyor. Nanotüp miktarının artması malzemenin dayanımını ve esnekliğini de arttırarak olumlu yönde etkiliyor.

Termoelektrik kağıtlar sayesinde atık ısı;  Nesnelerin İnterneti, Tarım 4.0 veya Endüstri 4.0 gibi sensör kullanılan teknolojileri besleyebilir.

Bakteriyel selüloz evde de yapılabilir. Bu sayede kullanıcılar kendi elektrik üreteçleri üretebilir. Bir başlangıç sayılan bu araştırma yeni uygulamalara yol gösterebilir.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190130133045.htm

Deyaa Abol-Fotouh, Bernhard Dörling, Osnat Zapata-Arteaga, Xabier Rodríguez-Martínez, Andrés Gómez, J. Sebastian Reparaz, Anna Laromaine, Anna Roig, Mariano Campoy-Quiles. Farming thermoelectric paperEnergy & Environmental Science, 2019; DOI: 10.1039/C8EE03112F

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Isıdan Elektrik Üreten Kağıt Yapıldı Bizsiziz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu