DeneyselMakalelerPsikoloji

İnsan Beyni Politik Görüşlere Körü Körüne Mi Bağlanıyor ?

Siyasi görüş söz konusu olduğunda beynin direnme ve savunma tepkisi verdiği ortaya çıktı. ABD’deki Güney Kaliforniya üniversitesinden bilim adamlarının araştırması, beynin siyasi görüşe sahip çıktığını gösterdi. Araştırmaya liberal görüşlü 18-39 yaşındaki 40 kişi katıldı. Katılımcılardan ‘’kürtaj yasal olmalı’’, ‘’zenginlerden alınan vergiler artırılmalı’’ gibi ifadelere 1’den (hiç katılmıyorum) 7’ye (tamamen katılıyorum) kadar puan vermeleri istendi. Daha sonra katılımcılara 10 saniye 6-7 puan verdikleri görüşlerden biri gösterildi.  Ardından da 10 saniye boyunca ‘’ABD, askeri yatırımlarını azaltmalı’’ ve hemen sonra, doğru olmasa da ‘’Rusya  ABD’den iki kat fazla aktif nükleer silaha sahip’’ gibi karşı ifadeler ekrana getirildi.  Son olarak katılımcıların başlangıçtaki siyasi fikri tekrar gösterildi ve bir kez  daha 1-7’ye kadar puan verilmesi istendi. Bu sırada katılımcıların beyin görüntüleri incelendi.  İşlemler sekiz farklı siyasi ifadeyle tekrarlandı. Ayrıca ‘’Her gün multivitamin içmek sağlığa yararlı’’ ya da ‘’  Thomas Edison ampulü icat etmiştir’’ gibi siyasetle ilgisi bulunmayan ifadelere de yer verildi.

Karşıt görüşlerin okunmasından sonra  siyasi görüşlerin ortalama 0,31, siyasi olmayan fikirlerin ise 4 kat fazla puan kaybettiği belirlendi.

Siyasi Görüş Kimliğimizi Mi Belirliyor ?

Araştırmanın başındaki Jonas Kaplan, bu durumun siyasi inançların kimlikle bağlantılı olduğunu düşünmemizden kaynaklandığını vurguladı.

Kaplan’ın bu açıklamasını beyin görüntüleri doğruladı. Katılımcı, görüşüne aykırı bir siyasi fikri okuduğunda beynin içgözlem, kimlik ve benlikle bağlantılı alanının etkinleştiği görüldü.

Kaplan, dini görüşler söz konusu olduğunda da benzer sonuçlar elde ettiklerini belirtti.

Bununla beraber benimsenen siyasi görüşe ters bir ifade duyulduğunda beynin tehdit karşısında korku ile duyguların düzenlenmesinden sorumlu bölgelerinin ve savunma için hafızanın etkin hale geldiği gözlendi.

Kaplan, ‘’Bizi neyin bu kadar dirençli yaptığını bulursak bu bilgiyi bilişsel esnekliği korumanın yollarını bulmak için kullanabiliriz’’ ifadesini kullandı.

Bilim adamları bir sonraki aşamada Cumhuriyetçilerin katılımıyla aynı deneyi tekrarlayacak.

Araştırmanın sonuçları ‘’Nature’’ dergisinde yayımlandı.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2016/12/161223115757.htm

  1. Jonas T. Kaplan, Sarah I. Gimbel & Sam Harris. Neural correlates of maintaining one’s political beliefs in the face of counterevidence. Scientific Reports, December 2016 DOI: 10.1038/srep39589
Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: İnsan Beyni Politik Görüşlere Körü Körüne Mi Bağlanıyor ? - Herşeyolog
  2. Henüz zamanında siyaset ve inanç olmadığı için, çıkar ve bencillik (siyaset) ile korkuyla doğaya tapma (dinler) atalarımızdan gelen genetik bir miras! Ve köhnemiş miras modern! hayatımızı şekillendirmeye devam ediyor!Çalışmalarınız da başarıla ve mutlu yıllar…

  3. Geri bildirim: İnsan Beyni Politik Görüşlere Körü Körüne Mi Bağlanıyor ? – Makale 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu