Sorting by

×
Genel

HIV Virüsünün Çoğalmasını Engelleyen Protein Bulundu

hiv ERMAnl

Michigan Eyalet Üniversitesi’nden bilim insanları HIV enfeksiyonuna karşı doğal bir savunma proteini geliştirdiler. Journal of Biological Chemistry dergisinde yayınlanan araştırmada ERManl adı verilen protein sayesinde HIV virüsünün kendi kendini kopyalaması(replike) etmesi engelleniyor. “Daha önceki çalışmalarada, HIV-1 ‘in yayılmasına müdahele edebiliyorduk, fakat bu durdurma mekanizmasının nasıl gerçekleştiğini belirleyememiştik. Fakat şimdi ERManI’ın antiretroviral tedavide asıl anahtar olduğunu biliyoruz,” diyor Michigan Eyalet Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Yong-Hui Zheng,

Antiretroviral tedaviler aşılar giib değil, basitcene vücuttaki HIV virüsünü düşük seviyelerde tutmaya yarıyor. ERManl tabanlı tedaviler HIV-1 hastalarına reçete edilebilirse, gelecekteki araştırmalar için sağlam bir taban oluşturabilir.

Sonraki adımlarda ERManl seviyelerinin artışına bağlı olarak gelişen HIV direnci test edilecek.

Pek çok virüste,viral zarflar ya da koruyucu bir tabaka bulunur. Bu sayede virüsler enfekte edecekleri hoşta ilişkin bloklar yaratırlar. Bu zarfın yüzeyinde Env spike denilen viral glikoproteinler bulunur.Bunlar enfeksiyonun moleküler düzeyde yayılmasını sağlayacak valeler gibi davranır.  Bunlar virüslerin içeri girerek yayılmasını sağlarlar.

Zheng’in laboratuvarında ilk kez HIV-1 zarfındaki glikoprotein biyosentezinin spesifik olarak ERManl ile inhibe olabileceği ortaya kondu. Bu proteinlere şeker ilave eden enzime ev sahipliği yapıyor.

ABD’de 1,2 milyondan fazla insan HIV gerçeğiyle yaşıyor. Çin’de sadece 2014’de 104,000 yeni HIV vakası görüldü. Enfeksiyon artsa da,tüm ülkede halen enfeksiyon yayılma hızı düşük.

Bugün halen mevcut bir HIV-1 tedavisi yok. Bazı antiretroviral tedaviler olsa da bunlar ancak hayatı uzatıyor, fakat hastalığı tedavi edemiyor. Aynı zamanda yan etkiler ve diğer etkiler halen tartışılıyor.

“Biz bu yolla hastalığı tedavi ederek, vücudun kendi kendini korumasına yardımcı olmak istiyoruz. Bu nedenle araştırmamızı ilerletmek istiyoruz ki, bu aralar oldukça yavaş ilerlese de bu gibi çalışmalar yıllar alıyor.  Kendimizi bu hastalıkla savaşmaya adadık,” diyor Zheng

http://medicalxpress.com/news/2015-09-natural-defense-hiv.html?utm_source=nwletter&utm_medium=email&utm_campaign=weekly-nwletter

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: HIV Virüsünün Çoğalmasını Engelleyen Protein Bulundu - Vayb.me

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu