Genel

Hindistan’ın Chandrayaan 2 Ay’ın Yörüngesine Girdi


Hindistan’ın Chandrayaan 2 uzay aracı Ay’ın yörüngesine girdi. Yani planlandığı gibi giderse 7 Eylül’de ayın yüzeyine hafifçe çarparak inecek. 

Eğer görev planlandığı gibi giderse , Hindistan Ay’a uzay aracı indiren 4. ülke olacak. Böylece Rusya, ABD, Çin’den sonra uzayda bir taşı olan büyük oyuncular arasına girecek.

Tüm görevin en zor kısmı Ay’a iniş manevrası olacak. Ay’a çok hızlı yaklaşmazsa aracın dengesi bozularak uzaya fırlayabilir. Çok yavaş yaklaşırsa Ay’a çakılabilir. Geçen İsrail uzay gemisinde olduğu gibi..

“Yaklaşma hızı tam olmalı ve yükseklik net olmalı.Eğer ufak bir hata bile olursa görev sonlanır,” diyor Hindistan Uzay Araştırmaları Şefi Kailasavadivoo Sivan.

Hindistan daha önce 2008’de Chandrayaan-1 uzay aracıyla ay yörüngesine ulaşmıştı 

Fakat başarılı bir iniş yapması durumunda 2022’de insanlı görevlere başlamayı ve sonra da Mars’a gitmeyi planlıyor.

Araştırma Futurismdergisinde yayınlandı.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu