Sorting by

×
Doğa ve ÇevreMakaleler

HER YIL 100 MİLYON KÖPEK BALIĞININ AVLANMASI DOĞANIN DENGESİNİ BOZUYOR

Marine Policy dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre Dünya’ da her yıl 100 milyon ya da daha fazla köpek balığı avlanıyor ve öldürülüyor.

“ Köpek balıkları 400 milyon yıldır varlıklarını sürdüren en eski omurgalı gruplarından birinden geliyor. Buna rağmen,  bu yırtıcıların popülasyonundaki aşırı azalma global açıdan endişe yaratmakta, “ diyor Dalhousie’ den Biyoloji profesörü Boris Worm.

Geçenlerde yayınlanan araştırma ;  New York Üniversitesi, Florida Uluslararası Üniversitesi ve Miami Üniversitesi’ nden araştırmacılar tarafından ortak çalışmasıyla ortaya çıktı. Araştırma Dünya’ da köpekbalığı popülasyonunun  azalması engellemek için yapıldı.

“ Ekosistemde köpekbalıklarının azalması gerçekten büyük endişe yaratıyor. Kaplan köpek balıklarıyla çalışırken, bu hayvanların sayıları giderek azaldığında denizdeki bitkilerin giderek azaldığını gözledik,”diyen Heithaus bu tarz değişimler nedeniyle diğer türler ve ticari balıkçılık etkilenebileceğini belirtiyor.

2000 yılında 100 milyon köpek balığı avlanırken, 2010’ da 97 milyon köpek balığı öldürüldüğü tahmin ediliyor . Aşırı avlanma nedeniyle her yıl köpek balıkları daha yeterince üremeden öldürülmüş oluyor. Hatta bu sayının kaçak ve yasadışı avlanma nedeniyle daha fazla olabileceği belirtiliyor.

Köpek balıkları aynı balinalar, insanlar gibi ürüyor, bu nedenle tüm ömürleri boyunca sadece birkaç kez ürüyorlar. Her üreyen köpekbalığına karşılık 15 köpek balığı öldürülmüş oluyor. Bu nedenle köpekbalıklarının sayısı giderek azalıyor ve doğanın dengesi bozuluyor.

Köpek balıklarının nesli tümüyle tükenmeden önlem alınması gerektiği belirtilirken, 3-14 Mart arasında Bangkok’ ta yapılacak ve 177 hükümetin davetli olduğu  CITES konferansına ( Conference of the Parties to the Convention on International  Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora-CITES) bu rapor iletilecek. Çekiç başlı köpek balığı, beyaz uçlu köpekbalığı ve dik burun köpek balıklarının  şimdilik CITES kapsamında koruma altında olduğu belirtiliyor.

Her yıl milyonlarca köpek balığının köpek balığı çorbası için avlanması oldukça acımasız ve aptalca olsa gerek .köpekbalığı

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/03/130301153245.htm

Araştırma Referansı : 

  1. Boris Worm, Brendal Davis, Lisa Kettemer, Christine A. Ward-Paige, Demian Chapman, Michael R. Heithaus, Steven T. Kessel, Samuel H. Gruber. Global catches, exploitation rates, and rebuilding options for sharks.Marine Policy, 2013; 40: 194 DOI:10.1016/j.marpol.2012.12.034
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu