Sorting by

×
GenelVideobilim

Hennessey Venom GT Bugatti Veyron ‘ın Hız Rekorunu Kırdı

hennessey-venom-record-5

Bugatti Veyron SuperSport’un 2010’da kırdığı hız rekorunu Hennessey Venom GT 435,31km/s (270 mph)  hıza çıkarak başarıyla kırdı. Cape Canaveral Kennedy Uzay Merkezi’nde Venom Gt’nin kırdığı bu rekor dünya üzerinde 2 koltuklu seri üretim spor araba ile çıkılabilecek en yüksek hız rekoru anlamına geliyor. Michelin eski lastik test mühendisi ve yarış pilotu Brian Smith tarafından kırılan rekor Guinnes Rekor Kitabı tarafından resmen tanındı. Videoda Rekoru görebilirsiniz.

14 Şubat’ta NASA’dan alınan özel izinle 3,2 millik( 5,15 km) uzay mekiği pistinde kırılan rekor daha önce Nurburgrinf pistinde yaşanan kazanan sonra ders alınarak gerçekleştirildi. Yarışçı Brian Smith eğer pist 8 millik( 12,87km) oval pist olsaydı daha yüksek hıza çıkılabileceğini belirtiyor.

GPS sistemleri üreticisi Racelogic tarafından aracın maksimum hızı VBOX 3i GPS sistemiyle 270,49 mil (435,31km/s ) olarak ölçüldü. Daha önceki rekor Pierre Henri Raphanel tarafından1183 beygirlik Bugatti Veyron 16.4 Super Sport ile 431,072 olarak gerçekleşmişti.

Lotus Elise/Exige esas alınarak üretilen süper spor araba, 1244 kg ağırlığa sahip ortadan motorlu arkadan çekişli bir spor araba. Karbon fiber alüminyum karışımı monokok uzay kafese sahip araba dev fren soğutucularıyla ancak duruyor.

90 derecelik 7 litrelik çift turbocharger’lı araç , çok noktalı elektronik sıralamalı korkunç bir motora sahip. Motor 1244 beygir 1565 Nm tork veriyor. 6 vitesli manual vites kutusuna sahip. İşte bu motorla 0-100 km ‘si sadece 2,7 saniye sürerken aracında 0-300 km/s hıza çıkması sadece 13,63 saniye sürüyor. Bu hızlanma yine Guinnes Rekorlar Kitabı’na girdi.  Hennessey aracın 447 km’h saat hıza kadar çıkabileceğini iddia ediyor. Aracın aracın Hiper araba dünya rekoru ise 0-200mph (322km/H) sadece 14,51 saniye . Aracın rekor kıran Venom Gt modeli ise sadece 1 milyon dolarcık .

Kaynak  : Gizmag 

hennessey-venom-record  hennessey-venom-record-18 hennessey-venom-record-24

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu