Sorting by

×
BiyolojiKimyaMakalelerTıp ve Sağlık

Hamileler ve Fetüs Antibakteriyel Maddelerin Etkisinde Kalabilir

 

 Liquid Soap Safety

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, hamileler  ve fetüslerinin genel antibakteriyel temizlik malzemelerine maruz kaldığını gösterdi. Çevresel sağlık uzmanları ve bilim insanları tarafından yapılan araştırma, Amerikan Kimya Topluluğu 248. Ulusal toplantısında sunulacak. Bilimsel araştırma antibakteriyel kimyasallar hakkında soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Mikrop öldürücü sabunlar ve genel temizlik ürünlerinde sıklıkla kullanılan triklosan ve triklokarbanın hamile bayanlar ve fetüsleri üzerindeki etkileri incelendi. “Yaptığımız incelemede büyün hamilelerin idrar numunelerinden triklosan bulundu. Ayrıca katılımcıların yarısına yakınında göbek kordonu sıvısından kan numuneleri aldık. Yine çoğu numunede triklokarban bileşiği gözlendi,” diyor Dr. Benny Pycke.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacı bilim insanı Benny Pycke, bu maddelerin hayvan modellerinde problem yarattığını ve muhtemelen insanlarda da gelişimsel ve doğurganlık üzerine problemler yaratabileceğini belirtiyor. Ayrıca bazı araştırmalar bu gibi temizlik malzemelerinin, antibiyotik dayanıklılık adı verilen giderek artan bir kamu sağlığı problemiyle ilişkilendirilebileceği gösteriyor. İnsan vücudu triklosan ve triklokarbanın vücuttan atılmasında oldukça verimli çalışsa da , maruziyet durumunda kalıcı olma ihtimali var.

“Eğer maruziyeti keserseniz, triklosan ve triklokarban vücutta çabucak seyreltilir, fakat gerçekçi olmak gerekirse bu gibi yaygın kimyasalları hepimiz kullanılıyoruz ve evrensel olarak maruziyet var,” diyor baş araştırmacı Dr. Rolf Halden. Bu bileşikler her gün kullandığımız 2000’de fazla antimikrobiyal üründe mevcut.

Diş macunları,sabunlar,deterjanlar,halılar,boyalar,kırtasiye ürünleri, oyuncaklar gibi pek çok üründe mevcut. Bu antimikrobiyallerin insanlarda etkileri değişebiliyor. Halden ve Newyork Eyalet Üniversitesi’nden Dr. Laura Geer araştırmada ilginç bir sonuç daha kaydetti. Dr. Laura Geer kadınlarda yüksek miktarda bütil paraben kullanımının yeni doğanlarda kısalığa yol açtığı tespit etti. Bu yaygın maddenin uzun süreli kullanımında doğuracağı sonuçlar belli olmamakla beraber geniş çaplı maruziyet belki yeni doğanlarda iriliğe de yol açabilir.   Şimdilik sadece Minnesota’da antimikrobiyallerin temel ürünlerde kullanımı yasaklandı. Yasak 2017 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek. Şimdiden Johnson & Johnson ve Procter & Gamble,bazı ürünlerinden bu bileşikleri kaldıracakların belirtti.   Türkiye’de bu konuda hiçbir bilinçli önlem alınmadığı gözleniyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140810124158.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu