Sorting by

×
Teknoloji HaberÜtopya

Geleceğin Vakumlu Maglev Treni 2900 km/h Hıza Çıkacak

maglev-denemeçin

Çinli bilim adamları süper-maglev adını verdikleri inanılmaz hızlı bir taşıma konsepti tanıttılar. Teorik olarak 2900 km hıza ulaşabilen magnetik levitasyon treni, bir yolcu uçağından neredeyse 3,5 kat daha hızlı. Maglev trenleri 1960’larda Japonya’ da kullanılmaya başlayan magnetik levitasyon ilkesine göre çalışıyor. Yani tren manyetik levitasyon sayesinde havada gidiyor.

Güneybatı Jiaotong Üniversitesi Uygulamalı Süperiletken Laboratuvarları tarafından geliştirilen süper tren Elon Musk’ın Hyperloop’undaki tekniği kullanarak vakumlanmış bir tüpte hava direncinin yenilmesiyle süper hızlara çıkılabilmesini öngörüyor. Yapılan araştırmalar 400 km’den daha hızlı giden araçların harcadığı enerjinin harcadığı enerjinin % 83’ünün aerodinamik dirençten kaynaklandığını gösterdi. Daha önce maglev trenlerinde sinek kuşundan ilham alınarak, burun yapısı değiştirilmişti. Aerodinamik değişim sayesinde hem hız ve verim artmıştı. Bu nedenle havanın sürtünme direnci yüksek hıza çıkan araçlardan büyük önem taşıyor.

Şimdilik teorik olarak belirlenen 2900 km/s hız bugünün maksimum 500-600 km/s hıza çıkabildiği düşünülürse gerçekten yüksek bir hız.

Yapılan araştırmalar aracın tüpte sadece 10’ da 1 hava direnciyle karşılaştığını gösterdi. Bu da tabi aracın hızının artmasını kolaylaştıran bir etken.

Araştırmaya önderlik eden Dr. Deng Zigang, bu sayede karada ulaşımın değişebileceğini öngörüyor. Vakum tüpü teknolojisi sayesinde uzaya fırlatılan araçların veya askeri silahların daha kolay fırlatılabileceğini belirtiyor.

Tabi ki bu halen emekleme aşamasından olan bir proje. 66 metre uzunluğundaki bir tünelde şimdilik ancak 48 km/s hıza çıkılabilmiş.  Araştırma halen yüksek sıcaklıklı süper iletken maglev halkasında devam ediyor. Araştırma ekibi hızı arttırmak için uğraşıyor. Şimdilik en azından teorik olarak mümkün gözüken projenin benzeri transatlantik treni projesinde geçmişti.

Transatlantik treni projesi için: http://www.gercekbilim.com/newyork-londra-arasini-transatlantik-treni-6500-km-hizla-katedecek/

maglev2 maglev

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu